Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

ZVĚŘINA: Politicky to šmajdá. Odcházející vláda se vytrvale sama poškozuje

Vláda expertů Andreje Babiše včera odhlasovala svou demisi. Můžeme tedy hodnotit, jak si v době své krátké existence vedla. Premiérovým snem bylo, aby vláda makala a on ji řídil manažerským způsobem. Pravda, vláda se může sejít v půl sedmé ráno a projednat horu návrhů, problém je v tom, co si z toho vyvodí veřejnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Václav 18.1.2018 20:02

a pokud by bylo referendum např. o našem členství v NATO, jak chtějí referendomilci, bude mít referendující občan k dispozici také informace rozvědek a tajných služeb? Bez toho se moc referendovat o takovém problému nedá.

J. Malinovský 19.1.2018 13:24

Podle stejného kritéria nemohou ovšem občané ani volit.

P. Pruner 18.1.2018 13:33

ANO sice nechce kvůli zahraničí vládnout s SPO, ale chce s ní dobře vycházet. Zákon o referendu je potřebný a je správné, že vláda dala prostor na jeho doladění.

J. Čížek 18.1.2018 13:35

Doufám, že si ta referenda vy a další příznivci této hlouposti také budete sami platit. Ono totiž žádné referendum není zadarmo nebo jen za koblihu, soudruhu.

J. Malinovský 18.1.2018 13:23

"Co měli dělat jiného, když podle Okamury má být referendum vždy platné, bez ohledu na účast, že?"

Třeba to, co otázce v případě platnosti voleb bez ohledu na účast či referenda o vstupu do EU bez ohledu na účast. Stanovení nutné minimální účasti vede, jak ukazuje zkušenost ze Slovenska či jiných zemích, tu stranu, která se bojí prohry v něm, raději k bojkotu referenda a jeho následné neplatnosti.

Š. Mayerberger 18.1.2018 8:24

Taky novinář. Kolik jich má Praha ?

J. Šrámek 18.1.2018 8:21

Dovolím si opakování.Ještě nebyly volby,jen nějaké průzkumy s tipováním na jejich výsledky.Stále se ukazovalo,že ANO dostane o třetinu více hlasů a ihned se strany začaly vymezovat proti účasti ve vládě s touto stranou.Nepomohlo to,ANO 78 mandátů,druhá nejsilnější ODS pouhých 23 mandátů!Zbytek dalších šest stran.Tak z toho složte vládu.Při vzájemné animozitě všech proti sobě navzájem?Nejpodobnější programy mělo ANO a ODS.Předpokládalo se,že pan Fiala jako vysokoškolsky vzdělaný člověk je povznesen nad žabomyší hádky.Bohužel ani on není.Jako pověstné šídlo z pytle vykukují ode všech stran obavy,že vyjdou na veřejnost jejich kšeftíky ve stranický prospěch a ve prospěch vlastní.Opravdu zbývají jen nové volby s očekáváním,že jedna strana dostane sama těch pověstných 101 hlasů.(poslanců)Nebo se domníváte,že když dostane na třetí pokus složit vládu ODS s Fialou v čele,že má naději na úspěch?

P. Čech 18.1.2018 8:30

Vládu musí sestavovat subjekt, který zvítězil ve volbách. Jinak volby zcela ztrácejí smysl. Nesestaví-li ji podle daných pravidel, musí následovat nové volby. Aby takovýto, systém nepůsobil jen problémy lze všechno zařídit velmi jednoduše. Pomocí většinových voleb a to do jakéhokoliv stupně státní správy a samosprávy. Tedy do poslanecké sněmovny, senátu, zastupitelstev krajů, měst a obcí. O volbě prezidenta nemluvím, ta je daná správně.Volební systém podle zásad poměrného zastoupení zde máme již od roku 1920 a jak se neustále ukazuje, je to systém nefunkční, který působí jen problémy a vyvolává většinou stále nové a nové předčasné volby.

P. Dvořák 18.1.2018 14:02

Už v první věte říkáte nesmysl, nikde není psáno, že vládu má skládat ten kdo vyhrál ve volbách, je to jen taková historická zvyklost. A pokud jde o tu vaší kritiku poměrného systému, také nemluvíte uplně pravdu. Za dobu ČSR, ČSFR a ČR proběhlo 5 předčasných voleb (1925, 1929, 1990, 1998, 2013) a ani jedny ale nebyly zavinněny poměrným volebním systémem.

P. Čech 18.1.2018 15:10

Dobře tedy. Vládu má skládat předseda vlády, kterého jmenuje prezident. Nikde není psáno, že to musí být zrovna lídr strany, která vyhrála volby. Nikde také není psáno, že členové vlády musí být z vítězné strany a nebo ze stran, tvořících koalici. Člena vlády navrhuje prezidentovi jím jmenovaný předseda vlády a jmenuje jej prezident. Prezidenta volí přímo občané. Proč tedy vládu "schvaluje" poslanecká sněmovna? Nejde o nic jiného než o nepřípustný zásah moci zákonodárné do moci výkonné. To je jeden ze zásadních a základních nedostatků naší ústavy. Volební systém má být takový, aby v ž d y po volbách zvítězil jen jeden subjekt z mnoha, které se o tuto moc ucházejí ve volbách. Takový volební systém je ovšem jen jeden, většinový. Např. takový, jaký máme zaveden u voleb do senátu. Jaké "koalice" se následně vytvoří v zastupitelských sborech je věc jiná. Všem předčasným volbám, které

P. Čech 18.1.2018 15:10

jste jmenoval předcházel rozpad koalic. Koalic, které je nutno handlovat právě proto, že poměrný systém není schopen v ž d y vygenerovat jasného, většinového vítěze voleb. Vítěze, který získá v ž d y nadpoloviční většinu mandátů ve všech zastupitelských sborech.

P. Čech 18.1.2018 8:16

Pane Zvěřino, jediným, kdo se tady vytrvale sám poškozuje, jste Vy.Svým blábolením, které snad pochází z nějaké katedry politologie na některé z našich universit. Požadavek pana Okamury na platnost referenda bez ohledu na volební účast je zcela na místě a podložená zkušenostmi z referendy zejména ve Švýcarsku, které s nimi má zkušenost 200 letou . Takovou politickou zkušenost s čímkoliv, nejen referendem, nemá na celém světě nikdo.Zajímalo by mne, proč netrváte na nějakém procentu povinné účasi u voleb do poslanecké sněmovny a do zastupitelstev krajů, měst a obcí. Tam jde v podstatě o totéž a žádná nejmenší volební účast stanovena není.. Jsou zde totiž jen dvě rozumné možnosti. Stanovit nejmenší účast u jakýchkoliv voleb obecně (i u referenda), např. 30% a nebo ji nestanovit vůbec a to opět obecně. Jakýkoliv jiný způsob totiž vážně narušuje celý volební systém. A referendum jsou také volby. To Vás ovšem v politologii asi neučili.

R. Stary 18.1.2018 18:26

Pane Cech. Co to blabolite o Svycarsku. Jak dlouho jste tam zil, co vite o mentalite Svycaru a o svycarskych referendech. Vite, jak dojde ve Svycarsku k referendu a co musi predchazet nez dojde k hlasovani? Ale to jiste pan Zverina vi taky. Znam stejne dobre Svycary i Cechy. Proto mohu zodpovedne rict, ze Cesi nejsou schopni se ridit primou demokracii. Na to je zapotrebi predevsim pravni stat a narod vlastencu.

P. Čech 18.1.2018 19:06

S tím právním státem a vlastenci máte naprostou pravdu. Aby se však člověk stal skutečným vlastencem, musí se plně ztotožnit se státem, ve kterém žije. To znamená m.j., že stát, jehož je občanem mu musí dávat právo rozhodovat o věcech, o kterých rozhodovat chce. Věci, kterými v zastupitelské demokracii pověřuje své zástupce musí také odsouhlasit občan. To znamená m.j. že musí mít možnost zasahovat i do ústavy. Ústava nesmí být doménou samozvaných "elit", o které rozhodují nějaké spolky (vždy menšinové) občanů - politické strany a hnutí. Švýcary, kteří jsou zároveň Češi, znám také. Pokud vím, tak jim nedělalo žádné potíže se Švýcary stát. Pokud znáte stejně ty Švýcary i Čechy, měl byte i vědět, že politický systém ve Švýcarsku není přímá, ale zastupitelská demokracie. Jinak ovšem je asi těžké vyžadovat vlastenecký vztah k České republice od lidí, kteří se narodili a žili v ČSR, kterou

P. Čech 18.1.2018 19:06

někteří mocichtiví jedinci v rozporu s ústavním zákonem 327/1991 sb. bez znalosti vůle občanů rozbili. Buďte ujištěn, že o švýcarských referendech a všeobčanských hlasováních vím dost.

F. Navrátil 18.1.2018 8:04

Volby do sněmovny nebo senátu jsou platné za jakékoliv účasti. Volby prezidenta také. Volby do obecních zastupitelství jakbysmet. Ale u referenda je tento požadavek nesmyslný paskvil? Jedinou nevyřešenou otázkou je, zda budou dva druhy referend - závazná a doporučující. Otázku závazného referenda by měl schválit ústavní soud a doporučujícího stačí vláda.

J. Čížek 18.1.2018 8:13

Ještě k těm referendům. Kdo si myslíte, že je bude platit, s. Navr8tile? Pitomio, ANOfert, ...? Asi těžko.

J. Šrámek 18.1.2018 8:23

Přece to zařídí ČSSD!Tam se na nějaké dluhy nehledí!

F. Navrátil 18.1.2018 9:40

Kdo platí volby? Kdo platí místní referenda? Celostátní referenda mohou probíhat v době některých celostátních voleb. Pokud chcete šetřit na volbách, pak diktátor je provozně nejlacinější. Ale ty následky!

J. Čížek 18.1.2018 13:37

Jednoho skorodiktátora tu už pomalu máme a tleskáte mu!

P. Čech 18.1.2018 15:33

Pokud výsledkem referenda bude závazné rozhodnutí demokratické většiny občanů, potom je také občané rádi zaplatí. Mnohem raději než televizní a rozhlasové poplatky nebo t.zv. sociální dávky lenochům a lidem štítícím se smysluplné práce.

P. Čech 18.1.2018 8:23

Výsledek referenda nemá nikdo schvalovat. Je to totiž demokratické rozhodnutí většiny voličů (volební právo má každý volič a vymlouvat se na ignoranci některých nemá žádný význam), kteří takto vyjadřují svou deemokratickou většinovou vůli. V tom jim nikdo, opakuji n i k d o , ani jakákoliv t.zv. elita, nemá právo bránit. Referendum totiž musí být nástrojem v rukou občanů, aby tito mohli vykonávat svou demokratickou moc prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní podle čl. 2, odst.1 ústavy.

F. Navrátil 18.1.2018 9:44

Patrně si nepřečetl text. Otázku! Otázku by měl schválit ústavní soud u závazných referend. Aby neproběhlo referendum a zpětně rozhodl ústavní soud, že otázka nebyla v souladu s ústavou.

P. Čech 18.1.2018 15:30

Otázku není třeba nikým schvalovat. Otázku pokládá ten, kdo sbírá podpisy občanů pod požadavek referenda. Tím "někým" může být kdokoliv. Občan, politická strana, občanské hnutí, poslanecká sněmovna, poslanec, senátor, zastupitel, senát, prezident, kdokoliv. Ústava musí vymezit, k čemu se referendum konat nesmí (např. k daním, cenám a pod) potom na otázce až tak nezáleží. Jde o jediné. Ústavní soud, jako garant ústavnosti nesmí hrát mrtvého brouka a čekat na nějaké podněty, ale aktivně vstupovat do systému se závaznými vyjádřeními, která předcházejí a nebo provázejí sbírání podpisů pod požadavek referenda. Závazných referend? Všechna zákonná referenda musí být obecně závazná, jinak nemají smysl. Občané totiž musí mít ve svých rukou nástroj, pomocí něhož prosazují přímo svou většinovou, demokratickou vůli a i ev. korigují nesprávná rozhodnutí zastupoitelských orgánů.(např. schvalování Lisabonské smlouvy a pod). Nejde o nic jiného než o prosazování textu čl.2, odst.1 ústavy.

T. Kohout 18.1.2018 6:55

O voliče Ano bych strach neměl. Ti zobají vše, co jim šéf předhodí. Brainwashing se povedl prakticky dokonale.


Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...