6. března 2013 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Přes míru

Ústavní soud veřejně projednával návrh poslanců ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů ze sociální, zdravotní i daňové oblasti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud veřejně projednával návrh poslanců ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů ze sociální, zdravotní i daňové oblasti. | foto: MAFRA - Jiří Salik SlámaČTK

Popularita může být na obtíž, to vědí nejen celebrity, ale už i soudci Ústavního soudu. Stali se pro ČSSD natolik oblíbenými, že lze s nevelkou mírou nadsázky očekávat: pokud předsedovi Sobotkovi nevyjde na dovolené počasí, podá proti tomu strana ústavní stížnost a veřejnosti to bude prezentovat jako zajímavý právní problém.

Četnost a absurdnost některých podání k téhle instituci překračují meze únosnosti. Ústavní soud je zavalen urgentní agendou, takže se částečně ocitl v pasti, nestíhá a zároveň nemůže odhlížet od následků, které z jeho nálezů pojdou. Včera odmítl nejen zrušit prezidentskou amnestii, ale i okamžitý zásah do podepsaných smluv mezi státem a církvemi. To může být výraz chvályhodného sebeomezení, ale i zoufalého nedostatku času a kapacity. Série podobných rozhodnutí by mohla být jistým vodítkem pro ty, kteří vidí v ÚS lék na své politické bolístky, případně komplexy.

Čím více bude soud zahrnován stížnostmi, tím méně si bude moci mezi nimi vybírat a bude nucen šmahem odmítat, i když to nahlas přiznat nesmí.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky