1. prosince 2017 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Preventivní výbuch. Kandidát Drahoš si popletl svou roli

Poslední průzkum veřejného mínění dává Jiřímu Drahošovi velmi slušnou šanci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední průzkum veřejného mínění dává Jiřímu Drahošovi velmi slušnou šanci... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Stěrače stírají, ostřikovače stříkají. Průpovídkou z filmu Vrchní, prchni!, která zesměšňuje pečlivého motoristu, jenž zapomněl na zdravý rozum, nám evokuje počínání prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

Ten se sešel s odcházejícím premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), aby s ním prodebatoval ovlivňování prezidentských voleb zahraničními skupinami. Svůj krok odůvodnil následovně: „Já bych se nerad dozvěděl v březnu příštího roku, že naše tajné služby a orgány, které se tím mají zabývat, že tu situaci vyhodnocují a konstatují, že i u nás došlo k ovlivnění demokratičnosti voleb zahraničními tajnými službami, intervencemi.“

Premiér kandidáta Drahoše ujistil, že složky státu pracují a následně i BIS informovala veřejnost, že nemá zprávy o nezákonném ovlivňování voleb v Česku.

Jiří Drahoš se nikterak netají tím, že ani on nemá žádné informace o nezákonném ovlivňování a disponuje stejnými zpravodajskými zdroji jako my ostatní. Nenavrhuje též žádné opatření a nenabídl ani řešení pro sebe a spolukandidáty.

Vědecký mozek Drahošova formátu samozřejmě ví, že ovlivňování voleb zde bylo vždy a jeho možnosti s nástupem nových technologií jen stoupají. Stejně ví, že americké, německé či francouzské tajné služby zatím nedokázaly nikoho chytit za ruku a říci: tohle je agent X, pracuje pro mocnost Y. Je to velmi nepříjemná realita, ale schůzka s premiérem ji nijak nemění.

Nepředložil-li pan Drahoš nic konkrétního, můžeme jeho počínání hodnotit jako čisté politické prohlášení – součást kampaně. Co jím chtěl voličům vzkázat? Já jsem první a nejdůležitější prezidentský vyzyvatel, proto se starám o férovost kampaně i pro své soupeře a scházím se (i jejich jménem) s premiérem. Tedy Jiří Drahoš se chtěl především zviditelnit.

Způsob, který volil, je velmi nešťastný, jeho devizou do této chvíle byla především striktní snaha dráždit co nejméně voličů - příznivců stávajícího prezidenta. Je ovšem planým obviněním Ruska spíš naštve, ty ostatní, ochotné vidět dezinformace cizích velmocí jen pohladí po srsti. Nové voliče mu to nepřinese.

A pokud se vyskytovaly výtky, že je příliš beznázorový, pak si tímhle prohlášením nepolepšil. Jako kandidát na prezidenta vyslovil obvinění bez důkazů a neuvědomil si, že co si mohou dovolit hospodští diskutéři či blogeři, jemu neprospěje. Sejde se příště s ministrem dopravy, aby společně prodebatovali problém, že se v zimě tvoří náledí?

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!