Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Chudák prezident. Nejsilnější mandát, velká očekávání, všechna přání ale naplnit nemůže

Novým prezidentem Češi zvolili Petra Pavla. Setkání s premiérem Petrem Fialou. (28. ledna 2023) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Názor
Máme hlavu státu s nejsilnějším mandátem v dějinách České republiky, více než tři miliony hlasů znamenají nejen nezpochybnitelný politický mandát, ale též obrovská očekávání. I kdyby byl Petr Pavel nejpracovitějším a nejvýkonnějším politikem, kterého Česko mělo, nemůže naplnit všechna přání svých voličů.
  17:54

Sám prezident Pavel slibuje, že se bude pohybovat v mantinelech svých pravomocí, chce ctít Ústavu ČR a vymezil se zejména proti tomu, co dělali svévolně jeho předchůdci, nejvýrazněji prezident odcházející. Lze tedy předpokládat, že tohoto prezidenta má premiér tak říkajíc na lopatě.

Vyhrály pravda a pokora, řekl Petr Pavel. Slíbil úklid v Lánech i na Hradě

Vzhledem k tomu, že prezidentské pravomoci jsou založeny spíše na neformálních dovednostech a umu (výjimkou je jmenování do rady ČNB a návrhy ústavních soudců), nebude to mít nový prezident lehké. Vládní tým z něj nutně bude chtít udělat „fíkus“, tedy automat na podpisy, který je nemá moc zdržovat při vládnutí a bude jen na Petru Pavlovi, zda se tomu dokáže postavit a vymezit se vůči vládě.

Zkušenosti z vojenských struktur NATO jsou nesrovnatelné s vrcholnou politikou, protože vojákům v NATO poroučí politici. Petr Pavel, jakkoli může být obratný, nemá podstatnou zkušenost s tuzemskou vrcholnou politikou.

Každopádně minimálně pro počáteční období lze říci: Nestřílejte na pianistu, dělá co může.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat