29. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Prohráli všichni. Poslední kolo ‚Čapáku‘ sebralo popularitu všem

Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zásluhou veřejnoprávního rozhlasu si můžeme udělat představu o tom, jak obyvatelstvo hodnotí aféru rozpoutanou výletem novinářů za Andrejem Babišem mladším do Švýcarska. Rozhlas si zadal u agentury Median průzkum monitorující hodnocení chování jednotlivých aktérů v průběhu uplynulých dvou týdnů.

Špatně dopadli všichni – i prezident Zeman, kterého má rozhlas za vítěze, tedy aktéra, jenž obstál nejlépe. Exaktně vzato prezident republiky získal 41 procent kladných hodnotitelů a zároveň se 47 procentům tázaných jeho chování nelíbilo. Takže víc lidí znechutil než uspokojil. Podobně si stojí středopravá opozice: její chování schvaluje 40 procent respondentů, ale nelíbilo se 47 procentům. Třetím „nejlepším“ byla dle rozhlasu média s 39 procenty spokojených a 47 procenty nespokojených.

Nejlépe obstály podle průzkumu policie a státní zastupitelství. Proč? Získaly na svou stranu 39 procent a naopak nenadchly 37 procent dotázaných. V té bídě je to nejlepší poměr spokojených vůči nespokojeným. Pro úplnost dodejme, že v tomto průzkumu nejvíce, konkrétně 24 procent respondentů, nevědělo, jak chování policie a státních zástupců hodnotit.

Lze závěry výzkumu nějak zobecnit? Nepochybně, politicky na kauze neprofitoval nikdo, ani média. Středopravá opozice nemůže cítit uspokojení, její jednání odmítá jen o něco málo méně respondentů než jednání hnutí ANO (47:51), a to zjevně není cesta, jak zvyšovat svou popularitu na úkor vlády. ANO i premiér Babiš pochopitelně též víc ztratili než získali. Tedy další „převařování“ kauzy Čapí hnízdo, aniž by se vynořila nepochybně nová fakta a nikoli jen spekulace, poškozují téměř stejnou měrou opozici jako hnutí ANO.

ČSSD je zvláštní případ, z vnitrostranických důvodů její představitelé zvolili postup chytré horákyně a vládu, ve které sedí, podpořili tím, že odešli ze sálu. To evidentně roztrpčilo jak příznivce vlády, tak její odpůrce, proto strana v průzkumu dopadla tak nevalně. A veřejnost je kauzou ještě více rozdělena, opakování podobného postupu tedy nic pozitivního nepřinese. Martin Zvěřina

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz