20. října 2016 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Procento z neřestí? Protidrogová prevence si politikaření nezasluhuje

Kouření marihuany (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření marihuany (ilustrační snímek). | foto: MAFRA

Nápad věnovat jedno procento ze spotřební daně z tabáku, alkoholu a odvodů z loterií na prevenci závislostí není ani špatný, ani nový. Tento model už v některých zemích funguje, a navíc pomáhá zmírňovat škody způsobené legálními drogami. U nás tento koncept podporuje lékařská komora i ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se povedlo prostředky bezezbytku směřovat na prevenci, těžko najdeme racionální argument proti takovému opatření.

Jenže zásadním oponentem je ministr financí Andrej Babiš, který se výnosů ze spotřební daně nehodlá vzdávat a už vůbec ne ve prospěch ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (jeho resort obhospodařuje prevenci).

Od začátku svého koaličního angažmá ministr financí kritizuje způsob hospodaření resortu zdravotnictví a každičké přidání peněz do jeho rozpočtu doprovázejí nářky nad tím, jak zdravotnictví prostředky mrhá. Ne že by kritika rozhazovačnosti nebyla namístě, ale podobným argumentem bychom mohli zamítnout veškerý rozvoj péče, nehledě na fakt, že tyto prostředky by konkrétně měly jít především na obnovu sítě léčebných a poradenských center. Ta se, jak víme, po roce 1989 rozpadla.

Ovšem jako u každého návrhu zákona musíme tušit, že kromě racionálních argumentů, osobních sympatií či antipatií aktérů tu hrají roli i okolnosti politické. U protikuřáckého zákona se předem vůbec nedá predikovat, který pozměňovací návrh bude tím „zásadním“, na kterém se poslanci neshodnou, a zákon, jako už tolikrát, neprojde.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!