16. října 2009 8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: První skeptik

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nikdo z politiků nedokázal širší veřejnost přesvědčit o tom, že Lisabonská smlouva je báječný vynález, bez kterého by se unie rozpadla. Někteří dávali ostentativně najevo, že jsou pro z čistě pragmatických důvodů (Topolánek a spol.). Jiní pro změnu žádné postoje nezastávají, pouze reagují na nejčerstvější průzkum.

Veřejnost se zařídila podle toho: podporuje prezidenta Klause. Ten se vzbouřil, nediplomaticky, netakticky a z hlediska mnohých neférově využil postavení posledního signatáře smlouvy, na kterém její osud visí. Přesto jeho počínání občané berou vážněji než opačné ujišťování většiny politiků.

Než se zlobit nad "pomýlenou veřejností", nechť si každý, kdo chce průzkum zpochybnit, zkusí přesvědčit věcně a bez vyhrožování nějakého toho pochybovače.

Zastánci smlouvy se příliš často chovají buď jako povýšení reprezentanti nějaké evangelizační mise, nebo otevřeně vydírají a vyhrožují. Proč by opatrní a skeptičtí Češi měli věřit tak nepřesvědčivým dobrodějům? Zvlášť nabídne-li prezident "zadarmo" nějakou výhodu či pojistku? Nikdo nečeká, že občan zkoumá, co nás Klausova výjimka bude stát.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!