Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
25. července 2015 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Rath je mučedník v lékařském plášti. Jeho přehánění je jen začátek

Rath vyměnil luxusní oblek za lékařský plášť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rath vyměnil luxusní oblek za lékařský plášť. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Politik, který se vždy rád ukazoval v kvalitních oblecích po boku pohledných a exkluzivních žen a který nikdy nepropásl příležitost zdůraznit svou potenci a vysoký životní standard, najednou začal vystupovat v bílém plášti – uniformě lékaře, zachránce životů. Náhle zdůrazňuje, že mu jde zejména o ty druhé, o pacienty.

Co se stalo s mužem, jehož celoživotní krédo lze shrnout úslovím: lépe vládnout v pekle nežli otročit v nebi? David Rath cítí, že v této fázi soudního procesu mu arogance a nekončící urážky okolí nepomohou a snaží se vystupovat v roli mučedníka, kterého si jako nevinnou oběť vyhlédla policie, státní zastupitelství i soud jako případ politika určeného k likvidaci.

Proto také jeho výroky o trestu smrti a veškeré přehánění jsou jen začátkem. Můžeme čekat, že například soudce Roberta Pacovského bude v rámci odvolání zostouzet daleko nevybíravěji než jen údajnými fotografiemi ve stavu opilosti. Možnosti obžalovaného jistě využije David Rath do krajnosti.

Obor kontrafaktuální historie zvažuje pravděpodobný alternativní vývoj dějinných událostí. Zkusme si, jen v rámci kontrafaktuální politiky, namalovat takový jeden scénář. Trestní oznámení na pana Ratha by projednával příslušný (středočeský či pražský) státní zástupce i soudce a pan hejtman by se promptně dozvěděl, že po něm pase policie.

Zařídil by se podle toho a jeho výborně nastartovanou politickou kariéru by nic nezbrzdilo. Stal by se hvězdou předvolebních mítinků roku 2013 a Bohuslav Sobotka v tehdy ještě „nerozborné jednotě“ s Michalem Haškem by mu projevovali náležitou úctu a loajalitu.

Možná by po neslavném volebním vítězství ČSSD patřil k „lánským pučistům“ a lze předpokládat, že by celou akci neprovedl tak humpolácky jako Hašek. Stal by se tak přinejmenším prvním místopředsedou strany po předsedovi Haškovi a to prosím bez jediného slova námitek ze strany pravověrných socialistů. V nynějším čase by se pak pan Rath chystal na roli předsedy ČSSD a volebního lídra pro rok 2017 se všemi průvodními znaky jeho typické politiky, to znamená osobními urážkami a demagogickými útoky vůči soupeřům.

Touhle spekulací nelze pochopitelně legitimizovat postup represivních složek proti Davidu Rathovi, to mohou udělat jen příslušné soudy vyšší instance. Nicméně tím lze naznačit, že nežijeme v nejhorším možném světě, kde bezskrupulózní cynismus setrvale triumfuje.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...