27. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Se smraďochem. Tomio Okamura poslouží, ale též ušpiní

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

Po prvním kole schůzek mezi vítězným hnutím ANO a dalšími parlamentními stranami to vypadá, skoro jako by si ANO nejlépe rozumělo s okamurovci. Jejich včerejší schůzka (první v rámci druhé rundy) musela skončit jen proto, že vyjednavači SPD měli jiné povinnosti. Jak by řekl odcházející předseda TOP 09, jednání probíhalo v soudružské atmosféře.

Vážně, může tuhle republiku vést vláda, ve které bude Tomio Okamura nebo kterou by podporoval on a jedenadvacet jeho nenávistníků? Nemůže. ANO koaliční spolupráci odmítá. Takže máme být klidní? Musíme být ostražití.

Babišovo obcházení parlamentních klubů lze samozřejmě vnímat jako psychický nátlak na ty demokratické strany, na které si myslí, ale ony jej odmítají. Účinnost této praktiky bude stoupat v čase a s poptávkou občanstva po vládě. Pokud dnes o předčasných volbách spekuluje jen Tomio Okamura, musíme jej brát s rezervou.

SPD by na předčasných volbách patrně vydělala, možná též Piráti či ANO. Zbytek politického spektra s výjimkou ODS musí uvažovat o integraci, jinak nepřežije. Mimochodem to množství stran, které vidíme ve sněmovně, je odvrácenou stranou skutečnosti, že propadlo jen 17 procent hlasů. Ale to jen tak na okraj předvolebního plivání na pětiprocentní klauzuli.

Tlak na Andreje Babiše, aby jako manažer (což opakovaně zdůrazňuje) sestavil vládu rychle, bude jen silnější. Jenže i tahle hůl má dva konce. Strany, kterým se ve volbách nedařilo, budou zkoumat, proč je voliči opustili, a časem jim patrně dojde, že předčasné volby nejsou nejlepší cestou k posílení.

Ostatně zásadové opozičnictví již dnes účinně špiní Tomio Okamura, když vykřikuje, že není možné, aby byl někdo zvolen za účelem prosazování programu a pak se rozhodl nedělat vůbec nic, protože s někým nechce spolupracovat. To je samozřejmě dost demagogické, nicméně voliči na to slyší.

Koalice kohokoli s Tomiem Okamurou by byla nebezpečná a ostudná pro Českou republiku, proto by bylo dobré, aby ANO návaly nadšení v SPD zchladilo. I když se to zrovna takticky nehodí při vyjednávání o vládě.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz