Vážně, může tuhle republiku vést vláda, ve které bude Tomio Okamura nebo kterou by podporoval on a jedenadvacet jeho nenávistníků? Nemůže. ANO koaliční spolupráci odmítá. Takže máme být klidní? Musíme být ostražití.
Referendum o EU by se Babišovi nelíbilo, řekl Okamura po schůzce s ANO |
Babišovo obcházení parlamentních klubů lze samozřejmě vnímat jako psychický nátlak na ty demokratické strany, na které si myslí, ale ony jej odmítají. Účinnost této praktiky bude stoupat v čase a s poptávkou občanstva po vládě. Pokud dnes o předčasných volbách spekuluje jen Tomio Okamura, musíme jej brát s rezervou.
SPD by na předčasných volbách patrně vydělala, možná též Piráti či ANO. Zbytek politického spektra s výjimkou ODS musí uvažovat o integraci, jinak nepřežije. Mimochodem to množství stran, které vidíme ve sněmovně, je odvrácenou stranou skutečnosti, že propadlo jen 17 procent hlasů. Ale to jen tak na okraj předvolebního plivání na pětiprocentní klauzuli.
Tlak na Andreje Babiše, aby jako manažer (což opakovaně zdůrazňuje) sestavil vládu rychle, bude jen silnější. Jenže i tahle hůl má dva konce. Strany, kterým se ve volbách nedařilo, budou zkoumat, proč je voliči opustili, a časem jim patrně dojde, že předčasné volby nejsou nejlepší cestou k posílení.
Ostatně zásadové opozičnictví již dnes účinně špiní Tomio Okamura, když vykřikuje, že není možné, aby byl někdo zvolen za účelem prosazování programu a pak se rozhodl nedělat vůbec nic, protože s někým nechce spolupracovat. To je samozřejmě dost demagogické, nicméně voliči na to slyší.
Koalice kohokoli s Tomiem Okamurou by byla nebezpečná a ostudná pro Českou republiku, proto by bylo dobré, aby ANO návaly nadšení v SPD zchladilo. I když se to zrovna takticky nehodí při vyjednávání o vládě.