Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Sociální demokracii voliči ze Senátu vykázali, ANO tam pouštět nechtějí

Zahájení volební kampaně ČSSD do zastupitelstev krajů 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení volební kampaně ČSSD do zastupitelstev krajů 2020. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Senátních poražených máme dostatek. Asi nejpatrnější je porážka vládní ČSSD, neobhájila žádný z deseti dosavadních mandátů. Svůj post neudržel ani bývalý předseda Senátu Milan Štěch, kandidát Lidového domu prohrál i v přímém vládním souboji v Karviné s kandidátem ANO. Porážka bude o to trpčí, že strana ztrácí nárok na senátní klub, protože už jí zbývají jen tři senátoři.

Dalšími poraženými jsou i Piráti, přičemž jeden pokus v druhém kole je proměněn. Kandidátka Adéla Šípová na Kladně porazila starou strukturu ODS Petra Bendla. Nicméně vedle výsledku v krajských volbách, kde strana víc než mocně znásobila počet svých zastupitelů, je jeden senátorský mandát dost slabý.

Prohrálo též hnutí ANO, s tím nikdo už nic neudělá. Ani řeči předsedy Babiše, že hnutí Senát „neumí“. Jeden mandát z jedenácti možností není úspěch v žádném vesmíru, navíc v Karviné obdržel Ondřej Feber (starosta Stonavy) mandát za 3412 hlasů, což je samozřejmě dáno děsivě malou účastí 7,72 procenta oprávněných voličů.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil 10. října 2020 v Průhonicích na...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil 10. října 2020 v Průhonicích na tiskové konferenci k výsledkům druhého kola senátních voleb.

Ostatní strany se mohou a budou považovat za vítěze, i když to třeba u ODS bude hodně těžké, vždyť de facto přišla o pozici nejsilnější strany v horní komoře.

Existují nějaké společné rysy poražených kandidátů?

Jistě, za prvé jistý papalášismus. Pánové Štěch, Benda, Antl i Valenta vlastně kandidovali s programem jednou ve funkci, vždy ve funkci. Druhou zjevnou a dlouhodobou příčinou porážky je nedostatek osobností uvnitř stran.

Tímto neduhem trpí zejména ANO, to provozuje notoricky špatnou práci s lidmi a své „kádry“ tahá jako králíky z klobouku a případně zatracuje nebývalou rychlostí. V souvislosti s výsledky ANO v senátních volbách by si měl předseda Babiš lépe rozmyslet své ódy na většinový volební systém. Právě tenhle systém dělá z jeho hnutí outsidera v Senátu.

Jestli v něčem můžeme vidět sympatický rys letošních senátních voleb, tak je to příval nových tváří a poměrně malý počet „recyklátů“, tedy vysloužilých politiků, kteří vidí v Senátu politický výminek.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....