Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Sociální demokracii voliči ze Senátu vykázali, ANO tam pouštět nechtějí

Zahájení volební kampaně ČSSD do zastupitelstev krajů 2020. foto:  Dan Materna, MAFRA

Senátních poražených máme dostatek. Asi nejpatrnější je porážka vládní ČSSD, neobhájila žádný z deseti dosavadních mandátů. Svůj post neudržel ani bývalý předseda Senátu Milan Štěch, kandidát Lidového domu prohrál i v přímém vládním souboji v Karviné s kandidátem ANO. Porážka bude o to trpčí, že strana ztrácí nárok na senátní klub, protože už jí zbývají jen tři senátoři.
  16:40

Dalšími poraženými jsou i Piráti, přičemž jeden pokus v druhém kole je proměněn. Kandidátka Adéla Šípová na Kladně porazila starou strukturu ODS Petra Bendla. Nicméně vedle výsledku v krajských volbách, kde strana víc než mocně znásobila počet svých zastupitelů, je jeden senátorský mandát dost slabý.

Prohrálo též hnutí ANO, s tím nikdo už nic neudělá. Ani řeči předsedy Babiše, že hnutí Senát „neumí“. Jeden mandát z jedenácti možností není úspěch v žádném vesmíru, navíc v Karviné obdržel Ondřej Feber (starosta Stonavy) mandát za 3412 hlasů, což je samozřejmě dáno děsivě malou účastí 7,72 procenta oprávněných voličů.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil 10. října 2020 v Průhonicích na...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil 10. října 2020 v Průhonicích na tiskové konferenci k výsledkům druhého kola senátních voleb.

Ostatní strany se mohou a budou považovat za vítěze, i když to třeba u ODS bude hodně těžké, vždyť de facto přišla o pozici nejsilnější strany v horní komoře.

Existují nějaké společné rysy poražených kandidátů?

Jistě, za prvé jistý papalášismus. Pánové Štěch, Benda, Antl i Valenta vlastně kandidovali s programem jednou ve funkci, vždy ve funkci. Druhou zjevnou a dlouhodobou příčinou porážky je nedostatek osobností uvnitř stran.

Tímto neduhem trpí zejména ANO, to provozuje notoricky špatnou práci s lidmi a své „kádry“ tahá jako králíky z klobouku a případně zatracuje nebývalou rychlostí. V souvislosti s výsledky ANO v senátních volbách by si měl předseda Babiš lépe rozmyslet své ódy na většinový volební systém. Právě tenhle systém dělá z jeho hnutí outsidera v Senátu.

Jestli v něčem můžeme vidět sympatický rys letošních senátních voleb, tak je to příval nových tváří a poměrně malý počet „recyklátů“, tedy vysloužilých politiků, kteří vidí v Senátu politický výminek.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat