Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Soud nad Klausem. Zmanipulování minulosti je nejsnazší způsob dehonestace

Bývalý prezident Václav Klaus se 25. května 2021 v Praze vyjádřil k informacím médií, podle kterých měl na přelomu 80. a 90. let tehdejšímu Sovětskému svazu jako ministr financí poskytnout vysokou půjčku. foto: ČTK

Přiznáváte se, že jste byl členem protistátního spikleneckého centra? Takto formulovanou otázku exprezident Klaus sice nikdy v rozhlase nedostal, avšak těžko se mu divit, že odešel poté, co redaktor trval na smyšleném příběhu o tom, jak „Klaus poslal tajně miliardy Sovětům“.
  15:11

To, že konkurenční vydavatelství vyrobilo ukázkovou fake news, která podporuje spiklenecké teorie a la Aeronet, není náš problém. Stejně jako není náš problém, že ještě v lednu psal Václav Klaus ministru zdravotnictví Blatnému, že žádné dezinformace a fake news neexistují. Můžeme jen konstatovat, že VK dostal solidní dávku své vlastní medicíny.

Problém nastává v okamžiku, kdy se dekontextualizované a prefabrikované vidění historie stává normou a přijímá je veřejnoprávní médium.

Představme si situaci Václava Klause: 10. prosince se stává ministrem ve „vládě národního porozumění“ Mariána Čalfy a nastupuje na ministerstvo obsazené kompletně komunistickými kádry a samozřejmě má omezený mandát, protože všem jde hlavně o to, aby se komunisté nechtěli násilně vrátit k moci, což znamená především nedat jim k ničemu záminku.

Konstrukce, že Václav Klaus je ruský agent z prognostického ústavu a jedná v koordinaci s Milošem Zemanem podle nějakého tajemného scénáře z Moskvy, mu připisuje schopnosti, které nemá ani kříženec Jamese Bonda s Maxem Stierlitzem.

Jádro problému tkví v tom, že autoři konstrukce nevědí, že zpochybňovat rozhodnutí předchozí vlády si na konci roku 1989 nikdo nemohl dovolit, navíc měli mnozí strach, protože tehdy nikdo nemohl vědět, že se SSSR rozpadne a navíc tak rychle. Nezapomínejme též, že v Milovicích byla sovětská posádka a v Moskvě mohl někdo zvednout telefon… Zkrátka revoluce ještě zdaleka nezvítězila.

Ekonomický rozměr problému je též zajímavý, Československá socialistická republika půjčovala peníze Sovětskému svazu na to, aby mohl nakoupit výrobky našeho strojírenství. Měl tehdy Klaus mandát k rychlé likvidaci našeho vývozu do SSSR? Ani náhodou. Věděl někdo, že se nám peníze nevrátí? Nikdo. Kde je tedy zlý úmysl nebo dokonce zločin?

Když připustíme, že Václav Klaus „poslal peníze“, učinil to asi tak tajně, jako se před pár dny „tajně“ oženil britský premiér Boris Johnson, některé titulky to tvrdily, ale pravda to není.

Otázka je, zda připustíme, aby zpětně prefabrikovaná historie sloužila politické objednávce, v tomto případě nenávisti vůči Klausovi, Zemanovi a Rusku. Stane-li se to normou, asi se nevyhneme soudu nad Václavem Havlem, ten bude prohlášen za škůdce, protože vyjednal nenásilné odevzdání moci komunistického režimu. Vždyť si to nynější revolucionáři vysnili úplně jinak!

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...