Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Spravedlnost Hradu. Marie Benešová je další Zemanovou ministryní

Názory

  5:00
PRAHA - Ve středu policie předala spis kauzy Čapí hnízdo státnímu zástupci. Ve čtvrtek rezignoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a současně bylo oznámeno, že na jeho místo nastoupí favoritka Miloše Zemana Marie Benešová. Jestli tohle není šíleně načasovaná ministerská výměna, pak už jí nemůže být vůbec nic.

Sjezd ČSSD v roce 2011. Marie Benešová. foto: Lidové noviny

Andrej Babiš bude složitě vyvracet opoziční podezření, že spolu ty dvě události souvisejí. Tím spíš, že se ozvala Soudcovská unie s žádostí o vysvětlení toho, že má ministra nahradit prezidentova poradkyně. Spekulace o chystaném odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana sama budoucí ministryně označila za chiméru. A kauzu Čapí hnízdo nemůže ministryně spravedlnosti ovlivnit zákonnou cestou vůbec.

Proč tolik povyku kolem bývalé nejvyšší státní zástupkyně i ministryně spravedlnosti? Proto, že paní Benešová nepřijíždí jako zachránkyně na bílém koni, ale vrací se jako osoba s jistou justiční historií. V té je nejen zápas o tzv. justiční mafii se skupinou vysokých justičních úředníků, neblaze se angažujících v kauze Jiřího Čunka, ale též účast v nelegitimní vládě Jiřího Rusnoka, vzniklé po pádu Nečasovy vlády a kterou prezident Zeman jmenoval sněmovně navzdory. Pak je tu obchodně-přátelský vztah paní Benešové s neblaze proslulým křídlem ČSSD v Ústeckém kraji, jenž nejlépe reprezentuje bývalá hejtmanka Jana Vaňhová a její zastřelený partner Roman Houska. Ostražitost je v případě paní Benešové namístě.

Zároveň není důvod propadat hysterii. Když je schopna střízlivě hodnotit Marii Benešovou i opoziční politička a právnička Hana Marvanová, měli by se o to pokusit i ostatní. Sama Benešová slibuje připravit zákon o státním zastupitelství a čeká ji též jmenování několika významných soudních funkcionářů (například jmenuje předsedy vrchních soudů v Olomouci a Praze). 

To vše by dělal a měl dělat kterýkoli ministr spravedlnosti. Jan Kněžínek sice ve vládě seděl za ANO, ale byl to politicky nečitelný úředník. Z tohoto pohledu se ministerstvo vrací k normálu – bude řízeno političkou. Jiná věc je, že tato politička reprezentuje koaliční stranu, která sice není ve sněmovně, ale o vládě rozhoduje, tedy Hrad Miloše Zemana. Věřme v pevnost ústavního pořádku a institucí státu a počkejme až na to, co Marie Benešová učiní. Teprve pak proti ní bude mít smysl případně protestovat.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!