Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Staroměstská erekce. Smíření nikomu nevnutíte, ani sloupem

Na Staroměstském náměstí v Praze pokračoval 4. června 2020 sochař Petr Váňa a jeho tým v dokončovacích pracích na replice mariánského sloupu. foto: ČTK

Doporučujeme
Vztyčování kopie mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí vrcholí. Jeho znovupostavení má být podle iniciátorů symbolem smíření. Tím ale nikdy být nemůže a nebude. A to z několika důvodů.
  5:00

Zaprvé, iniciátoři rekonstrukce se dopouštějí manipulací a lží, například Ekumenická rada církví se znovupostavením nikdy nevyslovila souhlas, pouze se v tiskové zprávě vyjádřila, že výstavbě bránit nebude. Zadruhé, pražské zastupitelstvo souhlasilo s výstavbou na poněkolikáté velice těsnou většinou a též na základě toho, že jeho předchozí rozhodnutí nebyla splněna. A zatřetí, proti podobě obnoveného sloupu protestovalo 24 předních českých kunsthistoriků, kvalita kopie sloupu je, jemně řečeno, sporná.

Vztyčování Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Občané Prahy sledují vztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Organizátoři obnovy se žel chovají natolik arogantně a zcela v duchu sylogismu „účel světí prostředky“, že sloup může být leda tak symbolem zpupnosti, nedostatku pokory a nadbytku sebestřednosti. Ne že by někteří odpůrci znovuvztyčení sloupu nebyli podobně zaťatými fanatiky, ale vítězná strana je převálcovala a pomocí různých fint prosadila svou – a tváří se nyní, jako by všechno bylo v naprostém pořádku.

ZVĚŘINA: Kalouskova rána církvi

Co bude na Staroměstském náměstí stát? Sloup, který symbolizuje fakt, že mocensky lze v hlavním městě prosadit jakoukoli stavbu, protože město o svou architektonickou podobu nepečuje? Určitě. Může to být též symbol byrokratického selhání, vždyť bylo porušeno nespočet předpisů. O jednom nemusíme pochybovat, hloupý triumfalismus si přímo říká o revanš, takže čekejme přinejmenším soudní spory a petice žádající znovuzboření znuvupostaveného.

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.