Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Strachoměr. Roušky nás sice obtěžují, ale nic lepšího nemáme

Lidé v rouškách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v rouškách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Plošné nasazení roušek od prvního září, jakkoli bylo očekávané a předem avizované, vzbudilo u části občanstva odpor. Je to pochopitelné a vzhledem k nízkému počtu vážně nemocných „covidových pacientů“ i psychologicky vysvětlitelné.

To, že roušky jsou levným a relativně účinným preventivním opatřením proti šíření viru, je patrné ze skutečnosti, že je využívá velká část Evropy jako plošnou a více či méně povinnou pomůcku. U nás jsou reakce podobné jako v cizině a v médiích jsou hlasití zejména odpůrci. Jak kritiku roušek hodnotit, zvlášť zaznívá-li z úst lékařů, kteří mají k věci jistou kompetenci?

Opatrně. Když epidemiolog Jiří Beran zpochybňuje zpřísňování opatření, má to jistou váhu, na druhé straně, tento pán nenese za epidemiologickou situaci žádnou odpovědnost, a tak bychom to měli i brát.

Zpochybní-li jeden epidemiolog rozhodnutí svých kolegů, může to být motivováno jakkoli, ale rozhodně to nelze považovat za důkaz, že kritizovaní nemají pravdu. Odpor vůči plošnému nasazení roušek artikulovala též Martina Vašáková, předsedkyně pneumologické společnosti a přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice. Prý nošení roušek není racionální. Zároveň ale dodává, že mladí lidé, kteří nosí roušky v MHD, „mají větší strach, než by měli mít“.

Lze strach racionálně měřit? Lze říci, tenhle se bojí „dostatečně“, tamten už ne? Toto není výsměch jedné lékařce volající po racionalitě, to je opravdové dilema, které řeší každý, i politici.

Je například Bohuslav Svoboda, opoziční poslanec, lékař a místopředseda parlamentního zdravotnického výboru, panikář, když říká, že roušky jsme si vůbec v průběhu léta neměli sundávat a k žádnému uvolnění nemělo dojít?

Ne, nedá se vůbec objektivně rozhodnout, kdo má v téhle chvíli pravdu, to budeme moci říci možná až zpětně a jen s jistou mírou nepřesnosti. V téhle chvíli bychom neměli nikoho, ani ty přeopatrné, stigmatizovat, protože nejsme pány situace. A není mezi námi nikdo, kdo ví, jak na to.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...