25. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Tradiční čínská medicína je i nástroj propagandy

Baňkování - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baňkování - ilustrační | foto: MAFRA

Nyní, když už je jasné, že čínským investorem v Česku není soukromá firma CEFC, ale čínský stát, stojí za to klást si otázku po smyslu centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové ještě důrazněji.

Současný ministr zdravotnictví, který – na rozdíl od svého náměstka Prymuly – není nadšeným propagátorem myšlenky, nakonec rozhodl, že centrum nebude součástí fakultní nemocnice. A že se nebude zabývat výhradně čínskou medicínou, ale třeba i ájurvédou. K zahájení výstavby centra chybí ještě maličkost: aby CEFC v souladu s tím, k čemu se zavázala, doplatila větší část z 270 milionů korun, které na projekt slíbila.

V Hradci se budou léčit alternativci všech azimutů a nápadů, soukromý podnik za soukromé peníze, dalo by se říci. Jenže chyba lávky, zřizovatelem centra bude ministerstvo zdravotnictví a z toho mu plynou i nesporné povinnosti. Bude skvělé, pokud alternativci v hradeckém areálu někomu pomohou a uleví. Jenže nesmějí nikomu ani ublížit; pracují totiž pod patronací státu a ten si doposud hlídal kvalitu péče a chránil pacienta. Počítá s tím ministr? Může dát za péči všech těch alternativců ruku do ohně?

Jenže o pacienta tu nejde, alespoň ne v první řadě: „Nepovažujeme za nejdůležitější, kde centrum bude, ale aby tradiční čínská medicína měla v České republice pozitivní rozvoj,“ pravil v lednu mluvčí CEFC a odkryl tak bezděky propagandistický účel celé akce. Nechť čínská medicína vzkvétá podle svých schopností, ale mimo zdi nemocnic a patronaci ministerstva. Držme se svých tradic, kati a vědmy také provozovali své zaříkávání mimo městské hradby.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz