31. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Trafikanti ANO. Vládnoucí hnutí už ani nepředstírá zásadovost

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Hnutí ANO Andreje Babiše, které se zhusta honosí tím, že není tradiční politickou stranou a především netrpí typickými neduhy těchto subjektů, vykazuje povážlivě mnoho tradičních příznaků. Boj proti trafikám a trafikantům se dal ANO kdysi, po jistý čas, věřit, avšak co s nynější várkou odložených prominentů.

Odcházející policejní prezident Tomáš Tuhý dostane trafiku v podobě postu velvyslance na Slovensku. Nahradí trafikantku Livii Klausovou, jejíž výběr byl též široce kritizován. Ne, nemusíme se bát, že by se na nás bratři Slováci zlobili, oni nás důvěrně znají a vědí, že je tím nechceme urážet, jen se nám fešácké odkladiště v Bratislavě nesmírně hodí. 

Možná bychom je rozzlobili, teprve kdybychom na ambasádu poslali rambohafíka Karly Šlechtové. Ale třeba by nás pochopili, když mohl zasedat v římském senátu kůň, proč by na bratislavské ambasádě naší republiky nemohl úřadovat pes? Bývalý policejní prezident, který posloužil ČSSD ve věci reformy policie, je vlastně ideální reprezentant našeho státu.

Druhým trafikantem je Ivan Pilný, bývalý ministr financí a poslanec, který v létě 2017 odcházel do politického důchodu, vzdal se před volbami i místa lídra kandidátky ANO na Vysočině. Jenže v letošních komunálních a senátních volbách opět kandidoval a dvojitě. V Praze byl zvolen do magistrátu, v senátních volbách na Praze 12 skončil v prvním kole jako třetí. 

Pro úplnost dodejme, že od ledna letošního roku pan Pilný vykonával na ministerstvu školství funkci zmocněnce pro oblast digitálního vzdělávání. Asi se cítil nevyužitý, a proto jej ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková vyměnila od prvního listopadu za dosavadního náměstka Ondřeje Malého. Pan Pilný prý má snižovat byrokracii ve státní správě. Nejspíš jen do té doby, než bude zas někam kandidovat. ANO má nouzi o univerzální kandidáty na cokoli, proto je nutné je hýčkat, na rozdíl od pana Malého, který „pouze“ důsledně tlačil na mobilní operátory a snažil se bojovat za dostupnější internet.

Inu priority ANO jsou prioritami politické strany, to znamená, že sekretariáty a jejich osazenstvo jsou daleko důležitější než voliči. O program přece u ANO nikdy nešlo, ten nahrazují hesla a marketing. 

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz