5. května 2015 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Tunel Blanka je třeba vyhrabat až do dna

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

Tunel Blanka je nekonečnou studnicí inspirace pro autory vtipů, politické satiry i spikleneckých teorií. Vzhledem k poslednímu vývoji se jedna taková teorie přímo nabízí.

Odchod šéfa Odboru strategických investic pražského magistrátu, tedy muže, který měl na starosti tunel Blanka, je přece báječnou příležitostí pro kšefty jak z nejlepších dob Pavla Béma. Vedení města se zachová vzorně, okamžitě vypíše výběrové řízení. To, za prvé, nějakou dobu potrvá, za druhé, jistě vzbudí politické vášně a bude zpochybňováno a mohlo by se i opakovat. Ale i kdyby za pár měsíců vyšel nový vítěz, jehož by žádná živá duše nezpochybnila, tak tomu člověku potrvá dalších několik (nejspíš spoustu) měsíců, než se seznámí se stavbou formátu Blanky.

Názornější zhmotnění pořekadla, že čas jsou peníze, asi nejen v Praze stěží najdeme. Čili pravděpodobnost otevření tunelu v září klesá výrazně. Při obezřetnosti, vyjednávacích schopnostech a vrozeném taktu paní primátorky nemůžeme vyloučit ani eskalaci sporů mezi investorem, stavebníkem a stavebním dozorem. Avšak i kdyby se na hladině nepohnul ani lísteček, co podepíšou ti, kteří budou dočasně pověřeni vedením, to už nikdo nikdy nepotrestá. Pražskému byznysu s erárem ještě naděje nezhasla.

Všechny pražské garnitury, alespoň v okamžiku, kdy se chápaly moci, vzbuzovaly optimismus, nabízely nějaký cíl a naděje hasly postupně. Ta momentální vládnoucí však slibuje jen směs všehoschopných matadorů, s nováčky mocnými leda ostré rétoriky. Hlavní město je možná osudem trestáno za to, že je nejbohatším regionem České republiky, a proto má být pokusným prostorem pro experiment, kolik bezobsažné rétoriky je volič schopen tolerovat. Nebo že by taškařice kolem Blanky zakrývaly něco ještě většího?

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky