Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Úředně je po covidu. Jaké z pandemie vyplývá poučení?

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Pandemický zákon skončil v noci ze středy na čtvrtek naprosto bez povšimnutí. Nikomu nestál za pozornost. A přitom se o něj jalově přeli poslanci této i předchozí Poslanecké sněmovny, padala nad ním obvinění z oklešťování svobod, konci demokracie i nové covidové totalitě. Z jeho odpůrců se stávali přívrženci jen proto, že se jejich optika změnila z opoziční ve vládní.
  19:36

Žádná z apokalyptických předpovědí se nenaplnila a my dnes máme v myslích covid převážně jako „běžné respirační onemocnění“. Přestože počet úmrtí na tuhle nemoc je u nás i v jiných zemích poměrně vysoký a o dlouhodobých dopadech jsme schopni jen spekulovat.

Končí pandemický zákon. Řídit epidemii dál pomůže stávající legislativa

S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že jsme zcyničtěli. Ano, řešíme válku, energetickou krizi, ekonomické problémy, rozpočtové deficity státu a navíc vše, co zdravotní systém v akutním stadiu epidemie „zameškal“.

Vyplývá z covidové pandemie nějaké poučení? Možná jen to, že každý stát v takové situaci improvizuje. Celkovou bilanci budeme mít za hodně dlouho. A možná je to dobře, protože si alespoň můžeme zachovat pocit, že jsme racionálními bytostmi.

Mohlo by vás zajímat