Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Uzavřený pavilon. Zeman, Mynář, Ovčáček a spol. má vlastní pravidla

Názory

  15:05
Chování prezidenta republiky a jeho okolí ve vztahu k prověrce kancléře lze vnímat dvěma způsoby. Za prvé jako cynický výsměch občanům, zákonům i zásadám slušného chování. A za druhé jako projev sebestředných individuí žijících ve vlastním, paralelním světě.

Kancléř Vratislav Mynář a mluvčí Jiří Ovčáček. foto: ČTK

Pan kancléř Mynář má problémy s elementární logikou i s mateřským jazykem (výrazy „bysem“ či „skórem“). Že vysoce postavený papaláš nechápe zájem veřejnosti i politiků o výsledek prověrky, kterou všemožně oddaloval, na to jsme si zvykli. Že ale úředník s velkými pravomocemi nechápe smysl a význam bezpečnostní prověrky, je na pováženou. Nevíme, zda by pomohli speciální pedagogové, nebo spíš psychologové či psychiatři, ale rozhodně je namístě velká ostražitost vůči všemu, co kancléř kdy vyslovil, protože nevíme, zda vůbec chápe, co říká.

Mistr průtahů Vratislav Mynář může hrát o čas ještě rok

Prověrka NBÚ není žádná šaráda, a pokud ji někdo nezíská, je zjevné, že takový člověk nemá na místě, kde je prověrka předepsaná, co dělat. Člověk bez prověrky na takovém postu je bezpečnostním rizikem, to je věru elementární a nezpochybnitelné a nelze to odbýt slovy, že za uplynulé dva a půl roku „nebyl žádný zádrhel“.

Tedy za prvé, že „nebyl zádrhel“, tvrdí pan Mynář, nikoli někdo kompetentní a takovým hodnocením pověřený, kdo by jeho minulou činnost v prezidentské kanceláři zkoumal, a za druhé, jestli se hodnocení práce Hradu odvíjí jen od toho, jak se kumpáni vzájemně chválí, nemá smysl brát výstupy hradní kanceláře už vůbec vážně.

Mynář by měl skončit, shodují se politici. Podle některých neměl být ani jmenován

Pokud jde o postoj prezidenta Zemana ke kancléři bez prověrky, musíme být též velmi opatrní. Za prvé rozhodně kancléře nevyhodí, dokud bude probíhat odvolání. A i kdyby pan Mynář nakonec neuspěl, ani potom není jisté, že neuvidíme průtahy, vždyť Miloš Zeman je člověk, který ignoroval rozhodnutí soudu a trvalo osm let, než se omluvil novináři Ivanu Brezinovi.

I Miroslavu Mackovi se jako premiér v roce 2000 po soudním verdiktu musel omluvit v televizi, ale udělal to tím nejpokoutnějším způsobem. Miloš Zeman drží slovo velmi selektivně a časově nepředvídatelně.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...