28. září 2015 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Uzavřený pavilon. Zeman, Mynář, Ovčáček a spol. má vlastní pravidla

Kancléř Vratislav Mynář a mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Vratislav Mynář a mluvčí Jiří Ovčáček. | foto: ČTK

Chování prezidenta republiky a jeho okolí ve vztahu k prověrce kancléře lze vnímat dvěma způsoby. Za prvé jako cynický výsměch občanům, zákonům i zásadám slušného chování. A za druhé jako projev sebestředných individuí žijících ve vlastním, paralelním světě.

Pan kancléř Mynář má problémy s elementární logikou i s mateřským jazykem (výrazy „bysem“ či „skórem“). Že vysoce postavený papaláš nechápe zájem veřejnosti i politiků o výsledek prověrky, kterou všemožně oddaloval, na to jsme si zvykli. Že ale úředník s velkými pravomocemi nechápe smysl a význam bezpečnostní prověrky, je na pováženou. Nevíme, zda by pomohli speciální pedagogové, nebo spíš psychologové či psychiatři, ale rozhodně je namístě velká ostražitost vůči všemu, co kancléř kdy vyslovil, protože nevíme, zda vůbec chápe, co říká.

Prověrka NBÚ není žádná šaráda, a pokud ji někdo nezíská, je zjevné, že takový člověk nemá na místě, kde je prověrka předepsaná, co dělat. Člověk bez prověrky na takovém postu je bezpečnostním rizikem, to je věru elementární a nezpochybnitelné a nelze to odbýt slovy, že za uplynulé dva a půl roku „nebyl žádný zádrhel“.

Tedy za prvé, že „nebyl zádrhel“, tvrdí pan Mynář, nikoli někdo kompetentní a takovým hodnocením pověřený, kdo by jeho minulou činnost v prezidentské kanceláři zkoumal, a za druhé, jestli se hodnocení práce Hradu odvíjí jen od toho, jak se kumpáni vzájemně chválí, nemá smysl brát výstupy hradní kanceláře už vůbec vážně.

Pokud jde o postoj prezidenta Zemana ke kancléři bez prověrky, musíme být též velmi opatrní. Za prvé rozhodně kancléře nevyhodí, dokud bude probíhat odvolání. A i kdyby pan Mynář nakonec neuspěl, ani potom není jisté, že neuvidíme průtahy, vždyť Miloš Zeman je člověk, který ignoroval rozhodnutí soudu a trvalo osm let, než se omluvil novináři Ivanu Brezinovi.

I Miroslavu Mackovi se jako premiér v roce 2000 po soudním verdiktu musel omluvit v televizi, ale udělal to tím nejpokoutnějším způsobem. Miloš Zeman drží slovo velmi selektivně a časově nepředvídatelně.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!