Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Věčné stravenky. Ministerstvo financí je inovativnější než byznys

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | foto: ČTK

PRAHA V září ministryně financí Alena Schillerová oznamovala zavedení stravenkového paušálu a tím i faktické omezení byznysu s potravinovými poukázkami. V únoru ale ohlašuje, že se k osmi stravenkářským firmám přidá devátá – státní podnik Česká pošta.


Stravenky mají hodně tuhý kořínek. Svaz průmyslu a dopravy s Unií zaměstnavatelských svazů si nechaly udělat průzkum, kterým dokládají, že zaměstnavatelé jsou spokojeni se systémem závodního stravování. Bodejť by nebyli, vždyť jej zaměstnancům sami zařídili. Ovšem politickým sdělením průzkumu byla obava zaměstnavatelů z toho, že po zavedení stravenkového paušálu budou zaměstnanci méně využívat závodní jídelny a samotný stravenkový paušál přestanou vnímat jako bonus.

Tyto názory lze hodnotit buď jako kvalifikovaný odhad, nebo čiré zdání, podle toho, jestli vás stravenkářský byznys zmasakroval, či nikoli. Pravda je, že o stravenkový paušál by byl mezi zaměstnanci větší zájem než o papírové poukázky a že by k návštěvě vývařovny nemotivoval. Nicméně nám rozhodně nehrozí přemnožení jogínů, kteří vydrží beze stravy celé měsíce. To je zase náš kvalifikovaný odhad či dojem.

Zaměstnavatelé svým přístupem k novince popírají pověry o inovativnosti kapitalistů, oni chtějí konzervovat stávající poměry a v zaměstnancích vidí nesvéprávné jedince, kteří se bez stravenky ani nenajedí. Z tohoto pohledu by zaměstnavatelům patrně vyhovoval návrat k přídělovému systému, ve kterém by se fasovaly poukázky na nejrůznější tovary. Například nyní v době chřipkové a koronavirové infekce by se zaměstnavatelům jistě šikla nějaká stravenka na čepice či na nákup mýdla („čepičnice“ a „mýdlovnice“).

Odpůrci stravenek však nemusejí mít obavy, ministryně financí je rafinovaná a zkušená ekonomka a úřednice. Dobře ví, že jakmile se Česká pošta do nějaké služby pustí, tak ji efektivně a v krátkém čase zabije. Budoucnost stravenek tedy nelze lakovat na růžovo. 

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!