6. června 2018 6:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Věda bije. Spor uvnitř ČVUT odhaluje manipulativní praktiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Stavební fakulta a fakulta architektury dnes: původní komplex stavební fakulty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební fakulta a fakulta architektury dnes: původní komplex stavební fakulty... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rektor pražského vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěch Petráček odvolal ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimíra Maříka. Udělal to pod nepříliš takticky vybranou záminkou: profesor Mařík nezastavil vysílání časosběrného dokumentu v České televizi, v němž se nelichotivě a dle rektora lživě vyjadřuje o ČVUT. Mediálně zdatnější pan Mařík přešel okamžitě do protiofenzivy a na všechny strany rozšiřuje narativ, že v Česku se vyhazují schopní, aby se měli lépe neschopní.

O věc se zajímá ministr školství, jak by ne, ČVUT i CIIRC jsou na naše poměry velice úspěšné instituce s výtečnou mezinárodní reputací a bylo by neblahé ji poškodit.

Než učiníme rychlý závěr a uvěříme bez výhrad jedné ze stran, udělejme si malou rekapitulaci. Rektor říká, že ředitel ústavu Mařík lže o ČVUT, když tvrdí, že škola nedala institutu ani korunu, přitom prý dala 438 milionů. Pokud je to tak, pak je to obrovský prohřešek a bezdůvodné špinění jména školy. Zvláště v situaci, kdy časosběrný dokument nevznikl na Kavčích horách, ale platil jej CIIRC (tedy instituce fungující z veřejných peněz) společně s firmou pana Maříka. Celý film je koncipován jako, velmi mírně řečeno, propagace zásluh pana Maříka. 

Rektor školy se nutně musí ptát, proč si šéf veřejného institutu nechává točit o sobě oslavný film, ve kterém zároveň sočí na svou mateřskou instituci. Je-li pan Mařík majitelem autorských práv k filmu, pak nezní ani požadavek rektora Petráčka na zrušení vysílání zdaleka tak absurdně.

O pana Maříka se bát nemusíme, dovede si jít za svým a umí si zařídit propagaci, skvělý mediální obraz i politické známosti. Jisté je toto: na ČVUT vypukla válka. A to válka o peníze, nikoli o ušlechtilé myšlenky. Je tedy dost možné, že o místo časem přijdou i jiní. 

I mezi profesory snad lze vyžadovat nějakou loajalitu, a pokud je možné si platit propagandu proti ČVUT vlastně z jejich peněz, pak je to alarmující. Dnešní špičkový výzkum je stejně drsný jako třeba špičkový sport, kdo získá víc peněz, má větší šanci uspět a konkurenty je nutno potírat všemi prostředky. Poslední představy o gentlemanských poměrech berou za své.

  • 11Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky