Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Vedení ČSSD jsou generálové bez vojska

Názory

  19:17
Likvidace, nebo jen výchovný lepanec? Sociální demokraté mají o čem přemýšlet. Jestli ještě v pátek považovali za úspěch patnáct procent voličských hlasů, pak něco málo přes sedm procent je na rezignaci kompletně celého stranického vedení.

Bohuslav Sobotka foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Sociální demokraté zaplatili – ale za co? Někdo řekne, že vládní strana ztrácí jaksi automaticky, že je to daň za vládnutí.

Jiný namítne, že preference všech vládních partají byly až do výměny Andreje Babiše na ministerstvu financí vcelku stabilní a že sympatizanti začali odcházet až po Sobotkově radikálnímu řezu. Lidé nepochopili nejen náhlý program Antibabiš (po skoro čtyřech letech intenzivní) spolupráce, ale nesouzněli ani s komunálně jednoduchou rétorikou Lubomíra Zaorálka.

Válka levné práci vyhlášená v okamžiku, kdy se všem přidává automaticky, přišla pozdě a od hlavní vládní strany není příliš věrohodná. Lidé se zeptají: Tak co jste ty čtyři roky dělali? Nehledě ke skutečnosti, že mnoho voličů, určitě nespravedlivě, připsalo úspěchy tuzemské ekonomiky spíše Babišovi a jeho hnutí než sociálnědemokratické garnituře.

Straně nesporně uškodilo, že se velice intenzivně zabývala otázkami jako inkluze, „právo“ na oplodnění neprovdaných žen či teoretizování ohledně různých práv na cokoli, co si metropolitní věrchuška přečetla v bulletinech svých západních soudruhů.

Volební štáb TOP 09 - Dominik Feri.
Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb.

Volič ČSSD zkrátka přešel buď k Babišovi, nebo Okamurovi a sociální demokraté musejí zjistit proč. Lidé letos extrémně přísně trestali tradiční strany, nicméně svádět vše na povrchnost voličů a jejich okamžité sentimenty nelze. Kdyby měli pocit, že za své hlasy dostanou přiměřené výkony, nikdy by neodešli v takovém počtu.

Ctihodná a prastará politická strana není na odpis, na odpis jsou jen metody a myšlenková schémata, ve kterých se doposud pohybovala. Levice potřebuje nekomunistickou alternativu a měla by ji dostat.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat