Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vedení ČSSD jsou generálové bez vojska

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Likvidace, nebo jen výchovný lepanec? Sociální demokraté mají o čem přemýšlet. Jestli ještě v pátek považovali za úspěch patnáct procent voličských hlasů, pak něco málo přes sedm procent je na rezignaci kompletně celého stranického vedení.

Sociální demokraté zaplatili – ale za co? Někdo řekne, že vládní strana ztrácí jaksi automaticky, že je to daň za vládnutí.

Jiný namítne, že preference všech vládních partají byly až do výměny Andreje Babiše na ministerstvu financí vcelku stabilní a že sympatizanti začali odcházet až po Sobotkově radikálnímu řezu. Lidé nepochopili nejen náhlý program Antibabiš (po skoro čtyřech letech intenzivní) spolupráce, ale nesouzněli ani s komunálně jednoduchou rétorikou Lubomíra Zaorálka.

Válka levné práci vyhlášená v okamžiku, kdy se všem přidává automaticky, přišla pozdě a od hlavní vládní strany není příliš věrohodná. Lidé se zeptají: Tak co jste ty čtyři roky dělali? Nehledě ke skutečnosti, že mnoho voličů, určitě nespravedlivě, připsalo úspěchy tuzemské ekonomiky spíše Babišovi a jeho hnutí než sociálnědemokratické garnituře.

Straně nesporně uškodilo, že se velice intenzivně zabývala otázkami jako inkluze, „právo“ na oplodnění neprovdaných žen či teoretizování ohledně různých práv na cokoli, co si metropolitní věrchuška přečetla v bulletinech svých západních soudruhů.

Volební štáb TOP 09 - Dominik Feri.
Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb.

Volič ČSSD zkrátka přešel buď k Babišovi, nebo Okamurovi a sociální demokraté musejí zjistit proč. Lidé letos extrémně přísně trestali tradiční strany, nicméně svádět vše na povrchnost voličů a jejich okamžité sentimenty nelze. Kdyby měli pocit, že za své hlasy dostanou přiměřené výkony, nikdy by neodešli v takovém počtu.

Ctihodná a prastará politická strana není na odpis, na odpis jsou jen metody a myšlenková schémata, ve kterých se doposud pohybovala. Levice potřebuje nekomunistickou alternativu a měla by ji dostat.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...