Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Veřejnoprávní televize potřebuje konkurenty

Názory

  6:22
Novou zpravodajskou televizi, která by konkurovala doposavad monopolní ČT24, musíme přivítat. Sice nová stanice Z24 asi nebude vzorem vší solidnosti, ale můžeme od ní čekat, že rozhýbe tuzemské poněkud stojaté vody. Věta Vladimíra Železného „nebudeme zahlcovat diváka přílišným počtem souvislostí“ slibuje sice méně korektní formu zpravodajství, ale pokud se povede televizi divácky nějak stabilizovat, je tu šance, že projekt nezkrachuje.

V Česku máme minimálně dva velmi solidní internetové zpravodajské projekty, a to DVTV a televizi Seznamu. Oba subjekty se pochopitelně nabízejí na internetu, ale přes svou dnes již samozřejmou dostupnost nemají tak velký vliv, jaký by mít mohly. Přece jen na našem území žije stále většina obyvatel zvyklých vyhledávat zpravodajský souhrn dne večer na obrazovce televizoru (nepřipojeného k internetu).

Z24 chce začít vysílat v létě, a ještě nemá povolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nicméně Vladimír Železný již jednou dokázal, že ví, jak přilákat diváka, a o to v tomhle projektu jde především. Sledovanost srovnatelná s úspěšnými projekty v sousedních středoevropských zemích by byla snad dostatečnou pobídkou, aby se o pozemní vysílání ucházeli i další hráči, koneckonců vyrábíte-li jednou nějaký „obsah“, pak už jeho šíření jiným způsobem nepřidává takové náklady.

Samozřejmě jen těžko můžeme od nového projektu čekat kvalitativní konkurenci veřejnoprávní ČT24, avšak velice formalistická kožená korektnost či spíš veřejnoprávní pokrytectví, jež se zhmotňuje v oslovení a la „pan Pol Pot“, může vedle téhle stanice začít měknout. Ostatně Česká televize potřebuje jakoukoli konkurenci jako sůl, vždyť potvrzení dosavadního ředitele na dalších šest let znamená faktickou petrifikaci nejen personálních struktur, ale i neduhů a prohřešků vysílání.

Televize jsou vedle ostatních médií jedním z odvětví, na které velmi tvrdě dopadá vliv internetu a rok od roku se snižující sledovanosti. Přesto situace vykazuje určitá specifika, veřejnoprávní televizi sedící na polštáři vycpaném penězi koncesionářů nemůže prakticky nikdo konkurovat, a to ani na poli zpravodajství. Pokus škodit nemůže.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat