Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Výroba chytráků

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Rok po skandálu na plzeňské právnické fakultě se změnilo velmi málo. Nekřivděme Plzeňským, ti se k problému postavili čelem a jali se jej řešit. I ostatní právnické fakulty problém vnímají, avšak obecný pocit převládající na všech jak veřejných, tak soukromých vysokých školách je přezíravý nezájem.

Koneckonců i z té Plzně vyletělo jen pár nejzprofanovanějších postav, o zfixlované diplomy patrně nikdo nepřijde. A tak to přece všichni chceme (prosím, bez jakékoli ironie).

Jak to, že ti, kteří veřejně skuhrají nad úpadkem české vzdělanosti, mlčí ke skutečnosti, že například na pobočce soukromé Univerzity Jana Amose Komenského ve Starém Hrozenkově je možno získat za dvanáct víkendů bakalářský titul.

Čtěte také

Přičemž důležité je platit, nikoli účastnit se výuky. A tahle škola rozhodně není jediná v "tržním" přístupu k diplomům. Že se podobná praxe provalila na jediné veřejné vysoké škole, může uklidnit jen naivní osobu.

Posedlost tituly a jejich "nutnost" především u zaměstnanců státu přináší efekt v podobě zákonitého poklesu prestiže. A možná je to správná cesta, vždyť lidí, kteří si takhle koupili gradus, jsou tisíce - a společnost spokojeně funguje.

Optimista se může opájet představou, že příštím generacím již bude cizí rakousko-uherský titulový snobismus. Elity se tomuhle trendu nepostaví, vytvořily jej.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....