Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
31. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vysedět Pocheho. Bez Babiše ČSSD s prezidentem Zemanem nehne

Jan Hamáček (vlevo) a Miroslav Poche. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček (vlevo) a Miroslav Poche. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vyhnívací politika spočívá v tom, že nějaký problém usilovně a docela nákladně ignorujete s myšlenkou, že se vyřeší sám či zanikne nebo se ukáže nicotným ve světle příštích událostí. Tato nehezká praxe je velmi oblíbená, protože je zhusta efektivní.

Zda v případě pana Pocheho bude podobný postup úspěšný, je sporné. ČSSD chce čekat přinejmenším do říjnových voleb, asi si od nich slibuje nějakou vnitrostranickou katarzi. Možná na základě výprasku, který ji velmi pravděpodobně od voličů čeká, hodlá dojít k řešení.

Premiér Babiš se též tváří jako nezávislý pozorovatel – a přitom je za celou vládu odpovědný a vlastně on jediný má legitimaci pro vyjednávání s prezidentem. To, že nekoná, se mu může jevit jako výhodné, protože si to nerozhází na Hradě, nicméně nechává svého nejbližšího partnera a spojence Jana Hamáčka „ve srabu“. Kdyby si totiž ANO a sociální demokraté postavili hlavu a na Miloše Zemana zadupali, povolil by, stejně jako povolil, když jmenoval pány Zaorálka či Dienstbiera ministry Sobotkovy vlády. Silná vláda a parlamentní většina může prezidenta spolehlivě usměrnit do patřičných ústavních mezí. Ale jestli premiér Babiš nebude chtít, nic takového se nestane. To podrývá autoritu Jana Hamáčka uvnitř strany i ­navenek před voliči.

Přitom pokud se s předsedou Hamáčkem cokoli stane, bude mít starosti hlavně Andrej Babiš. Když politici vidí loajalitu, s­ jakou „pomáhá“ koaličnímu partnerovi z bryndy, do žádného příštího spojenectví s Babišem se nikdo nepohrne. Též může být za Babišovou nečinností dohoda s Hamáčkem, který žádá čas, aby kandidáta Pocheho utahal a straně spor zošklivil. Ani tohle není nejtaktičtější postup, představme si, jak předseda Hamáček svým stranickým „přátelům“ vysvětluje, že z výsledků komunálních a senátních voleb vyčetl, že skoroministr Poche musí z kola ven a bude nahrazen panem Landovským coby neúspěšným pražským lídrem. No potěš koště.

Když se vládnoucí politické duo ANO–ČSSD nedokáže vypořádat s prezidentem, který nemá pravomoci na to, aby téhle síle vzdoroval, je samo velmi vratké, sázka na změny uvnitř ČSSD je tudíž dosti riskantní.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.