Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Zase zařídíme

Názory

  7:30
PRAHA - Exekutoři jsou otloukánky těchto dnů. Ne že by si to nezasloužili, předvádějí již spoustu let, že pravidla pro ně neplatí a dlužník je jakýmsi bezprávným podčlověkem. Když však ČSSD v rámci předvolebního boje nezávazně slibuje státní exekutory, měli bychom zastříhat ušima.

Rozčílení nad ostudnou praxí exekutorů zažíváme dnes a denně. Jejich svévole je nevídaná, leckdy nerespektují ani pravomocné rozsudky. Vzpomene si ale někdo na stav, který panoval před vznikem téhle profese?

Dlužníci se smáli věřitelům do očí a z dluhů si nikdo nic nedělal. Soudy nevymohly téměř nic, nezajímalo je to.

Jak by mohl fungovat státem vedený exekutor? Měl by především úřad, ten by vznikl na zelené louce a vrchním státním exekutorem by se stal nějaký zasloužilý politik (patrně ČSSD). Nabral by nové lidi, ti staří se přece neosvědčili, a začal by s vymahačstvím s lidskou tváří za pomoci tabulkových platů a typické pracovitosti. Vymáhalo by se humánně v úředních hodinách od do a měřilo by se podle politické objednávky či kamarádíčků.

Na tomhle zestátněném ráji by snad vydělaly jen ty matky, kterým by stát proplácel výživné (jak slibuje ČSSD závazně) za jejich manžely. Z nemajetných otců by však nic nevytřískal ani státní exekutor.

Čili v konečném důsledku by se platila část alimentů z prostředků státu. Jistě by to bylo pohodlné pro ty ženy, které počaly s neodpovědnými muži. Pro zbytek občanstva by to znamenalo jen víc platit do státního a nic za to nedostat.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...