Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zažalujte Zemana

MIloš Zeman při rozhovoru s ČTK | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIloš Zeman při rozhovoru s ČTK | foto: ČTK

Spor o to, zda smí, či nesmí prezident odmítat premiérovi jmenování „jeho“ ministrů, rozsekne jen Ústavní soud. Jinak než kompetenční žalobou na prezidenta šermování nejrůznějšími právními posudky či expertizami skončit nemůže.

Bohužel, jako důkaz zvlčení tuzemské politické garnitury by bylo těžké něco průkaznějšího nalézt. Již v minulých létech se rozmohl, zejména vinou ČSSD, nemrav jakékoli politické rozhodnutí (které se nelíbí), se kterým standardními politickými postupy nehnu, pravidelně předkládat Ústavnímu soudu.

Prezident jen posiluje trend a ve snaze urvat co nejvíc moci využívá každou příležitost. To, že byl zvolen přímo, mu poskytuje výmluvu pro cokoli včetně šíření hospodských mouder o idiotských ústavních zvyklostech.

K TÉMATU:

Ať už ve při o jmenování ministrů „vyhraje“ kdokoli, situace zakládá jen nekonečnou řadu dalších bitev o prezidentovy kompetence. V rozumnou dohodu prezidenta Zemana s premiérem doufat nemůžeme, leda by se premiér nechal mocensky vykastrovat a tím spáchal politickou sebevraždu. Navíc nesmíme pominout, že prezident bude motivován i tím, že rozhodčí, tedy Ústavní soud, je sestaven podle jeho gusta a předseda soudu se sympatiemi k hlavě státu nijak netají.

Mocenskou zdrženlivost nemůžeme čekat od člověka, který si nedokáže odepřít ani tabák, ani alkohol, proto sporů bude jen přibývat.

Budou-li se politici mezi sebou vzájemně častěji soudit o kompetence a průběžně je pak bude policie trestně stíhat za politická rozhodnutí, nezbavíme se ani zachmuřené společenské atmosféry, natož chronických stesků na politiku.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...