Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Zdražit pivo. Zvýšení daní má být jen částí protialkoholní politiky

Názory

  6:00
PRAHA - Že my, obyvatelé Česka, moc „chlastáme“, je informace nepřekvapivá a vyvolá v každém druhém spíš uchechtnutí a následně nějakou peprnou opileckou historku. A ­v­ tom je problém, podle Státního zdravotního ústavu pije rizikově víc než půl milionu z nás, a to nemluvíme o těch, kteří mají se závislostí pracovní, zdravotní či společenské problémy.

Ilustrační foto: Čepované pivo foto: Shutterstock

Když se konečně stát rozhoupal a uznal, že i legální drogy jsou problémem, je nanejvýš správné, že při přípravě národní strategie pro boj s drogami bychom měli diskutovat o tom, jaké řešení je nejlepší. 

Pokud včera národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil navrhoval buď zvýšení spotřební daně, nebo stanovení ceny za gram alkoholu, uvažujme o tom bez emocí. Ale hlavně se ptejme politiků. Ti totiž, nikoli odborníci, rozhodnou, jak se u nás bude regulovat a potlačovat podhoubí alkoholismu.

Samotné zvýšení daně nemusí automaticky znamenat příliv peněz do zdravotnictví, protože i kdyby se například povedlo převést část spotřební daně pod tento resort, rozhodně to neznamená, že peníze půjdou na prevenci a léčbu závislostí. Například dosluhující ministr zdravotnictví Ludvík by rád peníze ze spotřební daně přesměroval do nemocnic – na údržbu a obnovu budov. To je sice bohulibé, ale v závislosti to nikomu nepomůže.

Přílišné radikalizace se bát nemusíme

Politici, asi nejlépe příští sněmovna, by měli o státní protidrogové politice rozhodnout, říci, z jakých zdrojů bude financována, a pak nechat odborníky pracovat. Abychom slavili úspěch, musí být politika státu racionální, dlouhodobá, soustavná a nikoli pod vlivem lobbistů.

Přílišné radikalizace se bát nemusíme, ostatně žádné plošné zákazy prodeje alkoholu se tu nechystaly ani v reakci na metanolovou aféru v roce 2012. Od té doby se ovšem téměř nijak nesnížila dostupnost alkoholu a například prodej panáků v ­plastovém kelímku na pokladnách některých obchodů funguje i dnes. 

S dlouhodobostí a soustavností to bude problém, ačkoli můžeme mít jednu vládu, která bude mít jasný názor, ta další může vše změnit, nebo „jenom“ celému programu snížit příjem prostředků. A o lobbistech možná ani nemluvme, vždyť výrobcům alkoholu jde hlavně o peníze, a tedy jejich zájmem není, aby populace pila střídmě nebo vůbec, ale aby pila soustavně a vydržela to co nejdéle – říkají tomu rozumné pití.

Od monarchie přes první republiku až po komunisty vždy stát v alkoholu viděl nebezpečí. My nikoli. 

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...