9. dubna 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zeman jako kulisa. Volební vítězství přetlačí každého prezidenta

Martin Stropnický na sjezdu ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický na sjezdu ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jestli bude chtít Martin Stropnický kandidovat na prezidenta, bude si na to muset našetřit. To mu vzkázal stranický šéf Andrej Babiš, když řekl: „Já určitě žádného kandidáta na prezidenta za nás dávat nebudu.“ A je vymalováno. Sice připustil, že si vyslechne, co k tomu řeknou členové hnutí, ale je víceméně zřejmé, že ANO stejně jako ostatní politické strany žádného kandidáta nepostaví. A pak že ANO nejsou politici, když se chovají jako politici rození.

Za počínáním předsedy Babiše je standardní pragmatická politická úvaha: nevadí nám Zeman a nevadí nám ani Drahoš, s oběma se domluvíme a zatím tu není nikdo, kdo by tyhle dva přeskočil. Můžeme bez námahy získat prezidenta ochotného ke spolupráci. Navíc, kdyby se situace změnila, změní se i předsedův názor. Ostatně – pan Babiš často mění názor, aniž by se situace jakkoli posunula (třeba ohledně zdravotnictví či důchodů). Tuto politiku chytré horákyně lze ale provozovat jen omezenou dobu, několik měsíců.

Představme si, že se po prázdninách někdo vynoří a bude zjevně kandidátem s šancí Zemana porazit a Andreji Babišovi se líbit nebude. Co s tím? Nějakou výraznou podporou Miloše Zemana by ANO odrazovalo část voličů, což si před sněmovními volbami dovolit nemůže. Nikdo též není schopen s určitostí říci, jak občané zareagují na výsledek voleb a následné sestavování koalice. Netušíme, jestli začnou vyvažovat výsledek sněmovních voleb, či zda se polekají možnosti, že by republiku zalehlo vládnoucí duo Babiš–Zeman. Nejhorší, na co může Andrej Babiš v prezidentském boji narazit, je nepřátelský prezident, ale ten nemá žádné pravomoci, je schopen škodit pouze verbálně. Vidíme to u Zemana.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?