21. listopadu 2017 6:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Živý svátek. Proměna 17. listopadu v karneval ničemu neublíží

Organizátoři akce letos zvolili téma „invaze kachen“, chtěli tím upozornit na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizátoři akce letos zvolili téma „invaze kachen“, chtěli tím upozornit na... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Také se vám letošní oslavy 17. listopadu v Praze líbily? Několik shromáždění, na která přišly tisíce lidí, nejen politici, kteří si potřebovali splnit povinnost, mohou přece být důkazem faktu, že tenhle svátek pořád nějak žije (na rozdíl třeba od Prvního máje). Samozřejmě si kritický pozorovatel neodpustí nářek nad kýčovitostí toho, jak se slavení někteří chopili. Vadit může leckomu i prázdný patos oficiálních či polooficiálních řečníků. Některým též překáží, že k 17. listopadu se dnes hlásí každý a každý si může zhroucení starého režimu i to, co následovalo, vykládat po svém. Ostatně od toho byly politické, pardon, údajně striktně nepolitické oslavy, kde se vesměs nadávalo na výsledky svobodných demokratických voleb.

Oslavy nabraly v posledních letech karnevalový ráz. Lidé se třeba převlékají do historických uniforem příslušníků Veřejné bezpečnosti, vytahují nejrůznější rekvizity – a celá vzpomínka má tak trochu parodický nádech. A to není na škodu. Je překvapující, že událost natolik dějově banální jako srážka ozbrojenců s demonstranty může být pro nepamětníky inspirující. Forma, kterou tento svátek nabírá, trochu připomíná transformaci jiného svátku v Británii. Zde, též v listopadu, pravidelně vzpomínají na spiknutí proti králi Jakubovi I. Oslavy noci Guye Fawkese provázejí ohňostroje či pouťové atrakce a jsou dnes na hony vzdáleny původnímu historickému oficiálnímu díkůvzdání za to, že král přežil atentát.

Jediný, kdo proměnou svátku utrpěl, je Jan Opletal a Mezinárodní den studentstva. Málokdo přemýšlí o tom, že si organizátoři v listopadu 1989 připomínali výročí uzavření českých vysokých škol.

V ­Česku nemáme moc fungujících svátků. Kromě Vánoc, Velikonoc, Dušiček či silvestrovských oslav Nového roku nemají masovou odezvu ani věrozvěstové či Jan Hus, ba ani svatý Václav. 17. listopad je živý svátek. Chcete důkaz? Zuřivé diskuse řeší otázku, proč se slaví „špatně“, a naopak nikdo nemudruje nad tím, že by o něj nebyl zájem.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz