Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zoufalství neomlouvá

Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách. | foto: ČTK

Rusnokova vláda v demisi celkem očekávatelně a racionálně dospěla ke kolektivnímu rozhodnutí, že nebude do církevních restitucí strkat nos, natož vydávat nějaké Pecinovy dekrety. Nemá k tomu žádnou legitimaci, případné spory lze řešit, v extrémním případě třeba i u soudu.

To sociální demokracie, vyděšená padajícími preferencemi, naskočila na populistickou herku proticírkevních nálad velmi svižně. Pan Sobotka ve strachu o premiérskou židli najednou horuje pro Hrad jako klíčový symbol české státnosti.

On ho chce kardinál Duka zbourat? To nám uniklo. Když už se hodlá potenciální premiér zalykat nenávistí k církvi, měl by mít správné informace. Požadavek, že by Hrad „měl zůstat vlastnicky komplexním celkem ve správě státu“, je nesplnitelný. Již od roku 2006 je Lobkovický palác opět majetkem Lobkoviců – a se státem to nehnulo ani o fous. Bude se opět vyvlastňovat, až se to v Lidovém domě dozvědí?

Chápeme strach pana Sobotky z nevýrazného vítězství ČSSD a případných následků na jeho politickou kariéru, nicméně touhle rétorikou ztrácí pro změnu ty voliče, kteří ještě v jeho straně vidí záruku právního státu a respektu k civilizovaným pravidlům a hodnotám. Letošní volby totiž nejsou jen soubojem pravice s levicí, ale i měřením sil mezi těmi, kteří se omezují právem a pravidly, a těmi, kteří chtějí podněcovat a ochočit si hněv a nenávist.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.