Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

NBÚ musí personálně posílit na boj proti kyberterorismu, řekl Sobotka

Česko

  16:16
PRAHA - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je nutné personálně posílit, aby byl vybaven pro boj s kyberterorismem. Na tiskové konferenci k druhé etapě Auditu národní bezpečnosti, který hodnotí připravenost státu v jednotlivých bezpečnostních oblastech, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Stát podle něj potřebuje víc expertů, aby čelil kybernetickým hrozbám.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Význam kybernetických hrozeb podle Sobotky výrazně roste. „Viděli jsme, jaké jsou snahy třeba prostřednictvím kybernetických útoků ovlivňovat i prezidentské volby v USA tím, že se organizují cílené úniky informací,“ řekl novinářům. Vzhledem k práci na tzv. eGovernmentu, který umožňuje vyřídit nejrůznější záležitosti bez cesty na úřad po internetu, je třeba státní infrastrukturu udělat maximálně odolnou, dodal.

Stát musí být podle Sobotky schopný pomáhat v boji proti kyberterorismu i privátním subjektům. „Jednoznačně z toho také vyplývá nutnost jednoznačně posílit NBÚ. Jak roste naléhavost těchto hrozeb, tak i na straně státu musíme přijmout opatření, abychom měli více připravených expertů schopných pomoci,“ uvedl.

Sobotka a ministr vnitra Milan Chovaenc (ČSSD) vyslechli výsledky několika pracovních skupin zabývajících se auditem, například v oblasti působení cizí státní moci či hybridních hrozeb. Chovanec zdůraznil potřebu hrozbám čelit stejně vytrvale a soustavně, jak přicházejí. „Je nutné vést protiútok stejně, jako je veden útok,“ uvedl. Inspiraci podle něj Česko čerpá hlavně v USA a Izraeli.

NBÚ připravuje školení

Školení jsou jedním z návrhů týmu, který se zabýval působením cizí moci v Česku. Podle vedoucí týmu Evy Romancovové jsou hlavními hrozbami v této oblasti Rusko, Čína a kvazistátní útvary jako tzv. Islámský stát. „Vyvíjejí aktivity směřující k narušení důvěry v právní systém, k radikalizaci různých skupin,“ uvedla Romancovová na představení druhé fáze auditu.

Nebezpečná je podle zjištění auditu také koncentrace vlastnictví médií v rukou zahraničních, ale i českých subjektů. Za hrozbu skupina označuje také ovlivňování veřejného mínění internetovými projekty v češtině a slovenštině, které mají dezinformační povahu. Podle Romancovové jsou proti dezinformacím veřejnost, veřejná správa, ale i politická reprezentace málo odolné.

Vedle školení pro úředníky skupina navrhuje také zřízení pracovišť na jednotlivých úřadech, která by vyhodnocovala dezinformační kampaně. Podle skupiny, která se zabývala hybridními hrozbami, existuje nebezpečí, že ČR nebude schopna včas hybridní kampaň vůbec identifikovat. Navrhuje mimo jiné posílení občanského vzdělávání ve školách. V boji proti organizovanému zločinu by mohlo podle auditu pomoci využívání zpravodajských informací jako důkazů v trestním řízení či rozšíření kontrol přeshraničního převozu peněžní hotovosti.

Audit má prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost země při přímé konfrontaci s nebezpečím. O vypracování auditu požádal loni v listopadu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě.

Autor: