6. prosince 2008 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NE výrobkům z Francie, volá Čína

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Dalajlama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama | foto: ČTK

PAŘÍŽ Zrušení summitu EU-Čína, který byl svolaný na začátek prosince do Lyonu - a teď navíc výzvy k bojkotu výrobků dovážených z Francie. To jsou bezprostřední reakce Číny na dnešní setkání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem, které se má uskutečnit v Polsku.

Čínští představitelé opakovaně přesvědčovali Sarkozyho, aby plánovanou schůzku s dalajlamou zrušil. Jedině tak by se prý mohly napravit současné špatné francouzskočínské vztahy. Zároveň připustili, že pokud se Sarkozy s dalajlamou opravdu setká, může to poznamenat obchodní vztahy mezi Čínou a Francií. „Pouze v případě dobrých bilaterálních vztahů můžeme v příznivé atmosféře budovat obchodní vztahy,“ připomenul podle agentury AFP Liou Ťien-čchao, mluvčí čínského ministra zahraničí. Sarkozy už letos v srpnu jednu plánovanou schůzku s dalajlamou odvolal. Důvodem byla právě ostrá reakce ze strany Číny.

Petice proti Sarkozymu
Čínští aktivisté nyní vzali situaci opět do svých rukou a začali plnit internetové diskuse protifrancouzskými komentáři. Na vládním serveru China.com se dokonce objevila petice odsuzující Sarkozyho, kterou během tohoto týdne podepsalo na 82 tisíc uživatelů internetu. V diskusi pod peticí se objevovaly opakované výzvy k bojkotu francouzských výrobků. „Nikdy nebudu používat věci s francouzskou značkou a nepořídím si věci vyrobené ve Francii, budu bojkotovat francouzské zboží po zbytek života,“ napsal muž podepsaný jménem Jen Čung-ťie.

Letos to není poprvé, co Číňané bojují proti produktům „made in France“. V některých čínských městech se například na jaře odehrávaly rozsáhlé demonstrace před francouzskými supermarkety Carrefour poté, co byla v Paříži při protestech uhašena olympijská pochodeň.

Sarkozy se s dalajlamou setká v Polsku, kam byli oba pozváni na oslavy 25. výročí udělení Nobelovy ceny míru bývalému polskému prezidentovi Lechu Walesovi.
vas, Lidové noviny
  • 30Diskuse
Najdete na Lidovky.cz