Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nebe je volné. Cesty domů složité

Česko

Islandský vulkán se sice zatím neuklidnil, letecký provoz se přesto začíná pomalu obnovovat

Všechna česká letiště obnovila během včerejška běžný provoz. Tempo v odletových halách přesto stále určoval popel z islandské sopky.

PRAHA Nebe nad Českem zůstalo včera po celý den otevřené. Pro leteckou dopravu to přesto nebyl důvod k definitivnímu oddychnutí: ve vzduchu se nadále vznáší hrozba v podobě vulkanického popílku, který islandská sopka stále chrlí.

Hydrometeorologický ústav navíc vydal upozornění, že vítr může opět letovému provozu vystavit „stopku“. O dalším osudu plánovaných letů tak rozhodne na ranním zasedání krizový štáb. „Vzdušný prostor zůstane otevřen, pokud se nedostaneme do první zóny znečištění. Současné prognózy ale vypadají dobře,“ odhadoval vývoj Richard Klíma z Řízení leteckého provozu. Chceme domů, je jedno jak Před stánky leteckých společností na pražské Ruzyni se včera nadále kupily fronty lidí. „Od šesti od rána jsme se nezastavili, pořád je někdo u přepážky,“ popisovaly LN pracovní vytížení referentky z pobočky firmy British Airways. Velká část pravidelných linek totiž ještě včera nebyla obnovena a plánované lety se poněkolikáté posouvaly.

„Letecké společnosti se snaží nabíhat na pravidelný režim, ne vždy se to ale daří,“ uvedla mluvčí letiště Michaela Lagronová. „Seznam hlášených letů se aktualizuje, každou chvíli je situace jiná,“ omlouvala zmatky.

„Rolovat“ na ranvejích mělo původně na dvě stě šedesát letadel, v podvečer ale letiště hlásilo jen sto osmdesát uskutečněných odletů a příletů. „Jsme na padesáti procentech provozu,“ hlásila Lagronová.

Sešlo například z plánovaných letů do Velké Británie či Francie. „Letový koridor se otevřel ve Francii, věříme, že odpoledne už budeme moci letět,“ doufala ještě dopoledne mluvčí ČSA Hana Hejsková. Jenže marně – do večerních hodin žádné z letadel směr Francie nenabralo. I proto se odehrávaly jinak zcela výjimečné příhody. Cestující do Štrasburku prošli odbavením. K odletovým branám je ale letištní kontrola nepustila. Let byl na poslední chvíli zrušen. Lidem tak nezbylo než si vyzvednout zavazadla a čekat na další instrukce. „Většinou jsou cestující celkem smíření se situací,“ líčila LN zkušenosti z posledních dnů pracovnice informačního centra.

Bez odporu přijímali jakékoli návratové alternativy. Postarší pár Britů třeba kývl na přesun letenky o celý týden. A to navzdory tomu, že domů poletí muž i žena zvlášť. „Hlavně abychom už byli doma, je jedno, jak poletíme,“ postěžoval si odevzdaně muž.

Aerolinky: Peněz máme díky rezervám dost. Tedy zatím Nápor byl také v kancelářích, které zprostředkovávají ubytování a prodej autobusových místenek. „Během dopoledne jsme byli vybrakovaní,“ uvedla pracovnice letištní kanceláře. Řada cestujících, kteří mají šanci dostat se domů po zemi, se totiž raději rozhodla žádat od aerolinek zpátky peníze za letenku. „Ty případy se objevují, především u těch, kteří měli jet na jednodenní schůzku nebo na víkend, těm se vyplatí letenku vrátit,“ potvrzuje mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Na výplaty za propadlé letenky by firma měla mít dostatek prostředků. Alespoň prozatím. „Zatím je situace v ČSA díky rezervám dobrá, jak to bude za týden, ale nikdo nevíme,“ vyjádřil se předseda dozorčí rady Českých aerolinií Michal Mejstřík.

Na řešení krizového scénáře se připravuje i ministerstvo dopravy, hlavní akcionář ČSA. „Shromažďujeme informace. Čekáme hlavně na konečné rozhodnutí komise o tom, za jakých podmínek a komu může být pomoc poskytnuta. Je to mimořádná situace, možnosti rozpočtu jsou ale velmi omezené, takže budeme vážit každou korunu,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Autor: