2. srpna 2010 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebylo znát, že se topí, brání se plavčík. Za pozdní pomoc dostal podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

SOKOLOV Plavčík krytého bazénu v Sokolově Jaroslav Kučera byl okresním soudem potrestán za pozdní poskytnutí pomoci tonoucímu muži trestem odnětí svobody na 20 měsícům podmínečně odloženým na tři roky.

Dva roky potom nesmí pracovat jako plavčík. Podle rozhodnutí soudce musí Kučera uhradit postiženému náhradu škody ve výši 189.600 korun. Advokát plavčíka se proti rozsudku odvolal.

Neštěstí se stalo v bazénu poté, co třiadvacetiletý mladík sklouzl z mělké části do hloubky a začal se topit. Plavčík byl v té době v prostoru pokladny, kde vysvětloval jednomu z návštěvníků, proč se nesmí koupat v šortkách. Plavčík tehdy mladíka dostal z vody až po více než pěti minutách, podařilo se ho sice oživit, má ovšem trvalé následky. Podle soudce plavčík nevyhodnotil správně situaci a byl jinde, než měl být.

Povinnosti plavčíků nejsou jasné
Kučerův obhájce při líčení před vynesením rozsudku jeho vinu odmítl. Podle něho z úst odborníků, kteří vypovídali u soudu jako svědci, nezaznělo, že by došlo k zanedbání povinností. Podotkl, že také neexistuje platná legislativa, která jasně stanovuje povinnosti plavčíků. Pro svého klienta požadoval úplné zproštění viny. I proto se dnes proti rozsudku odvolal. Kučera odmítl verdikt soudu jakkoliv komentovat.

Při své závěrečné řeči minulý týden Kučera řekl, že jemu opravdu líto, co se v bazénu stalo. Podotkl, že byl byl nerad, kdyby mu byla zakázána práce. Od této události už údajně zachránil kolem dvacet lidí. "Jestliže nebudu moci pokračovat dále jako plavčík, některé tyto případy by mohly dopadnout jinak," poznamenal. Tonoucímu prý nepomohl okamžitě, protože si myslel, že se muž rozdýchává před potápěním.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz