Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nečekané kariérní zvraty

Česko

Zmíním trend, který sám znám spíše na úrovni anekdotické evidence, daný tím, že se řadě českých občanů, kteří dosáhli materiálního úspěchu, mění jejich cíle.

Přestože je u nás podstatně méně bohatců, než si mnozí představují, čím dál více slýchám a občas i čtu o tom, jak někdo zvolil jinou, třeba zajímavější nebo méně časově náročnou, ale rozhodně hůře odměňovanou práci, předal nadaci rozsáhlý dar, vytváří a ve veřejné galerii vystavuje sbírku významných pláten, vystudoval něco zcela jiného a určitě nevýnosného, či se dokonce místo vydělávání peněz začal věnovat buddhismu. Není to u Čechů zas tak překvapující, navzdory obecně medializované představě, že jsme národ pragmatických sobců, průzkumy naznačují, že Češi naopak přispívají na charity a jiné podobné akce násobně více než příslušníci ostatních národů nalézajících se v kdysi plánovaných ekonomikách.

Za novinovými titulky hovořícími o „náhlých obratech kariéry“ se však skrývá především zákonitost popsaná v ekonomické teorii užitkové funkce jako klesající mezní přínos z bohatství. Pro laiky, ekonomové obecně vycházejí z toho, že člověk jako spotřebitel a vlastník své pracovní síly a času má stále menší radost z další jednotky téhož. Tedy první kopeček zmrzliny či sklenice vychlazeného zlatého moku v létě potěší, ale u šestého kopečku je přírůstek radosti (dostanemeli se tak daleko) nepoměrně nižší, nemluvě už o pivu. Totéž platí o milionech či z hlediska nemnoha třeba relevantnějších desetimilionech. Pro první jsou někteří ochotni pracovat ve dne v noci a riskovat, že o svém rozvodu se dozví v SMS od asistentky, u pátého v pořadí však začnou zvažovat, zda by nebylo dobré věnovat hodinku času naučení se jmen a přibližných dat narození aspoň svých nejčerstvějších potomků. To ale může vést ke změně společenských preferencí, která se v demokracii často projevuje tím, že s bohatnutím společnosti - a nejen bohatci v naší společnosti za uplynulých dvacet let, ač si to nechceme často připustit, bohatli -roste sklon společnosti mj. k vytváření a konzumaci tzv. veřejných statků či k projevům odpovědnosti a altruismu. Což může mít docela závažné politické implikace (faktický posun části pravice doleva, prostor pro inteligentnější levici?).

Shrnu-li to, je možné, že se česká společnost vlivem svého bohatnutí proměňuje více, než si uvědomujeme. Je také možné, že část těchto proměn, které pozorujeme, změní i společenské vnímání těch úspěšnějších. Nebylo by to špatné, byť je také možné, že se na tomto textu více než trend odráží, že stárnu a stávám se smířlivějším.

O autorovi| MIROSLAV SINGER, viceguvernér ČNB

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...