15. února 2010 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechali špachtli v břiše pacientky. Sníží se jim platy, primář rezignoval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

IVANČICE Nemocnice v Ivančicích za selhání, kdy po operaci zdravotníci nechali v břiše ženy operační nástroj, potrestá čtyři lidi snížením platu či odvoláním z funkce.

Mezi nimi je i operující lékař a primář oddělení, který kvůli pochybení o funkci přijde. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Jaromír Hrubeš.

Do budoucna chce nemocnice i kraj, pod nějž ústav patří, zpřísnit kontroly tak, aby se podobný exces neopakoval. Žena dostane odškodnění od pojišťovny a nemocnice, navíc zvažuje, že se obrátí kvůli náhradě na soud.

Instrumentářka na sále přijde o osobní hodnocení. Vedoucí centrální sterilizace nemocnice bude odvolána z funkce a dostane finanční postih. O funkci přijde i vedoucí operačních sálů, která bude přeřazena na místo standardní instrumentářky. "Vyvodil jsem důsledky i vůči panu primáři, který nabídl rezignaci a já ji přijal," uvedl Hrubeš.


Podle ředitele za celou situaci nemůže jedno pochybení, ale celá jejich série a selhání lidského faktoru. Proto je také potrestáno více lidí než jen operatér. První chyba nastala, když při operaci nástroj v břiše ženy zůstal. Další pak při kontrole nástrojů, kdy se nezjistilo, že jeden chybí.

Špachtle v břiše

Lékaři z nemocnice v Ivančicích se dopustili pochybení zhruba před pěti měsíci. V břiše ženy, kterou operovali, zapomněli osmadvaceticentimetrový chirurgický nástroj, takzvanou špachtli.

Na chybu přišli až zhruba před týdnem a předmět jí z těla vyjmuli. Celých pět měsíců žena mezitím trpěla bolestmi, neboť předmět se při každém pohybu v těle pohyboval.

Na absenci nástroje nemocnice přišla až po týdnu. Nikdo to ale nedával do souvislosti s pacientkou a nikdo se po nástroji nepídil. Podle ředitele se přitom při podobných operacích používá až 300 nástrojů, špachtle z nich byla ale zřejmě největší.

Když navíc žena během pěti měsíců chtěla jít několikrát na rentgen, bylo jí prý řečeno, proč by se měla nechat zbytečně znovu ozářit.

Náhradu škody sice dostane od pojišťovny a nemocnice, pacientka ale zvažuje, že se obrátí na soud a bude žádat náhradu za bolest. V jaké výši se odškodné za protrpěných pět měsíců bude pohybovat, to dnes ředitel nemocnice neuvedl. "Řeší to pojišťovna, záleží na tom, co bude paní nárokovat," podotkl.

Chirurg měl dva měsíce do důchodu

Nemocnice patří pod Jihomoravský kraj, který podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) poskytne pacientce dar. Měl by sloužit k tomu, aby se mohla ve svém nedobrém zdravotním stavu lépe starat o jejího dlouhodobě nemocného a nepohyblivého manžela. Hašek dnes s pacientkou mluvil a omluvil se jí.

"Ujistil jsem ji, že platí, že si nepřeji žádné soudy, budu preferovat mimosoudní řešení," podotkl Hašek.

Lékař, který ženu operoval, má přitom za sebou zhruba čtyřicetiletou praxi, v Ivančicích působí 15 let. Podle ředitele je Soukal z celé věci zdrcen, navíc se mu stala dva měsíce před odchodem do důchodu. "Za 40 let odvedl kus slušné a rozumné práce. Je to opravdu kvalitní lékař, který bohužel byl u tohoto případu," míní Hrubeš.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz