Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

‚Nechápeme ho,‘ odsoudilo vedení Hodonína zastupitele, který volal strážníky na cizince

Česko

  12:33
PRAHA - Vedení města Hodonín tvrdě odsoudilo tamního zastupitele a bývalého místostarostu Romana Sedlačíka (Řád národa). Ten během víkendu zavolal strážníky na cizince tmavé pleti. Požadoval, aby policie prověřila jejich totožnost. Následně Sedlačík na Facebooku vyzval ostatní, aby ho napodobili.

Zastupitel a bývalé místostarosta Roman Sedlačík (Řád národa) foto: radnaroda.cz

Sedlačík, který za konzervativně nacionalistické hnutí Řád národa kandiduje do sněmovny, si cizinců všiml, když projížděl Hodonínem. Údajně jednal ze strachu o rodinu. Muž mu prý řekl, že přijel z Německa a původem je z Nigérie. „To mně připadalo divné,“ komentoval Sedlačík na svém Facebooku, co ho k takovému jednání vedlo. Po publikování článku ovšem příspěvek smazal.

Jste muslimové? ptal se zastupitel

Server Lidovky.cz se politika, který dříve hájil barvy ČSSD, snažil oslovit s doplňujícími dotazy, na telefonu ale nebyl k zastižení.

‚Co tu děláte, jste muslimové?’ Zastupitel z Hodonína zavolal strážníky na kolemjdoucí cizince

Svoje chování nicméně obhajoval už v pondělí na Facebooku. „Šel jsem samozřejmě za nimi a ptal jsem se urostlého černocha, co tu dělají, odkud jsou a jestli jsou muslimové. Jeho manželka se zděsila, nechápu proč, ale zároveň nechápu lidi, kteří si jich nevšímají a pomalu si zvykají,“ vysvětlil v příspěvku.

Za to už sklidil kritiku ze strany veřejnosti i politiků ve městě. Například současný hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) situaci komentoval tak, že jednání zavání lehkým rasismem. „Důvodem k volání policie přece není, když potkám někoho, kdo se tváří a mluví jinak. Není na místě v každém návštěvníkovi Hodonína vidět potenciálního nepřítele,“ říká Ambrozek.

Po dotazu redakce se k věci vyjádřil i starosta města. „Jednání pana zastupitele Sedlačíka nechápu,“ reagoval na událost Milan Lúčka. Od jednání Sedlačíka se distancuje.

„Není možné bezdůvodně nikoho legitimovat a už vůbec ne na základě barvy pleti. Vyzývat občany, aby se chovali jako on, je výzvou k nenávisti k lidem odlišné pleti. S jednáním pana zastupitele Sedlačíka jako starosta ani jako občan města Hodonína nesouhlasím a spolu s místostarosty Ladislavem Ambrozkem a Jiřím Jandou se od něj plně distancujeme,“ stojí na webu města.

Sedlačík totiž neskončil jen u zavolání strážníku. Na sociální síti také vyzval občany k tomu, aby jednali podobně jako on.

„Žádám všechny občany. Nebuďte přip***aní, využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ napsal.

Sedlačíkův požadavek k legitimizaci byl ale podle šéfa městských strážníků neodůvodněný a nelze jej opřít o zákon.

„Pan Sedlačík volal i mně. Hlídku jsme na místo vyslali, ale dotyčné osoby strážníci nenašli. Nicméně ověřovat totožnost můžeme třeba u lidí, kteří porušují vyhlášku. Mezi takové důvody nepatří fakt, že se někdo prochází po městě,“ komentoval pro iDnes.cz ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček.

Nacionalismus s proruskou orientací

Podle odborníka na extremismus z univerzity v Brně Miroslava Mareše je úspěch hnutí Řád národa, za který Sedlačík kandiduje, ve volbách dosti nereálný. „Oni si dělali ambice už v krajských volbách, které se nenaplnily. Zatím tedy zůstávají marginálním hnutím,“ řekl s tím, že voličská scéna je hodně roztříštěná.

Řád národa Mareš vidí z ideologického hlediska jako mix českého vyhroceného nacionalismu s proruskou orientací.