11. prosince 2008 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Necháváme chobotnici tiše chcípnout'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 142Diskuse
Kaplického Národní knihovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplického Národní knihovna | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha nechá vypršet termín, do něhož měly být splněny podmínky pro prodej pozemků pro stavbu nové budovy Národní knihovny (NK). Zastupitelé dnes měli poslední možnost prodloužit tento termín dříve stanovený na 31. prosince 2008. O této záležitosti ale vůbec nejednali.

Primátor Pavel Bém (ODS) pouze na výzvu zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK-ED) slíbil, že na lednovém zasedání předloží souhrnnou zprávu o vývoji celého projektu.

Termín 31. prosince tohoto roku si stanovilo město, pokud by chtělo, jistě by ho mohlo prodloužit, řekl bývalý ředitel NK Vlastimil Ježek. "Měli jsme tu demonstraci, prezentaci architekta Jana Kaplického, bylo zřízeno několik komisí, týmů, je zde celá sekce informující o Národní knihovně, a to všechno by mělo vyústit rozhodnutím do konce prosince tohoto roku," řekl Witzany.

Podle Witzanyho mělo hlavní město buď prodloužit stanovený termín, případně zahájit změnu územního plánu, která by umožnila pokračování příprav výstavby nové budovy Národní knihovny, nebo jasně říct, že knihovnu nechce nebo že chce jiné řešení. "Považuji za nedůstojné a ostudné, že tady dnes nebyl žádný tisk. Necháváme chobotnici tiše chcípnout," poznamenal Witzany.

Podle něj vypršením termínu už nebude mít město žádný závazek týkající se převodu pozemků pro knihovnu.

Bém řekl, že město udělá v lednu nebo v únoru symbolickou tečku za celým projektem. Dodal, že pozemky, o kterých se pro knihovnu uvažovalo, zůstanou městu. Radní Pavel Klega (ODS) doplnil, že na pozemcích bude park a Praha rozhodně neuvažuje o komerčním využití tohoto místa.

Zastupitelé se v roce 2006 usnesli, že za jistých podmínek prodají knihovně za 31,5 milionu korun pozemek pro novou budovu. Jednou z podmínek usnesení zastupitelstva bylo to, že Praha nejprve s NK uzavře smlouvu o smlouvě budoucí, a až knihovna předloží stavební povolení a doloží financování stavby, město pozemky prodá. Stavební povolení měla knihovna předložit do konce tohoto roku. Letos v květnu napsal Ježek ještě jako ředitel NK dopis Bémovi, ve kterém žádal o prodloužení lhůty k předložení pravomocného stavebního povolení a doložení financování stavby do 30. ledna 2011.

Smlouvu o převodu pozemků, tedy smlouvu o smlouvě budoucí, ale město dosud nepodepsalo. Magistrát podle Ježka nově do textu smlouvy včlenil požadavek, aby se NK zavázala uhradit náklady na přesunutí tramvajové smyčky a změnu přeložek inženýrských sítí. To NK odmítla. Za NK smlouvu podepsal loni 11. července a odeslal ji.

Přesně 24 měsíců od vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže, tedy 2. března 2009, také vyprší lhůta, v níž se měl zadat projekt. Pokud nebude splněna tato podmínka soutěže, vítězný návrh přejde do rukou jeho autora Jana Kaplického a NK mu bude muset vyplatit odstupné ve výši odměny za první místo, tedy 160 tisíc eur (asi čtyři miliony korun).

ČTK, Lidovky.cz
  • 142Diskuse
Najdete na Lidovky.cz