Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nechcete pomoci s migranty, půjdete ze Schengenu, hrozí východní Evropě belgický premiér

Svět

  18:02
BRUSEL (od zvláštního zpravodaje) - Při pátečním jednání Evropské rady v Bruselu vzbudily vášnivou diskusi otázky týkající se přerozdělování migrantů. EU odpovědi na ně, zdá se, stále rozdělují...

Belgický premiér Charles Michel foto: ČTK

„Proběhly pokusy některých členských zemí znovu otevřít otázku relokace migrantů,“ uvedl po skončení jednání Evropské rady předseda české vlády Andrej Babiš, podle kterého se premiéři Itálie a Řecka pokusili nutit ostatní státy měnit navrhovaný text deklarace.

Migrační téma totiž stále zůstává předmětem rozporů. Lídři unijních zemí nenašli společnou řeč ohledně reformy azylového systému. Řecký premiér Alexis Tsipras tak v pátek svým kolegům ze zemí Evropské unie navrhl, aby se unie do května příštího roku dohodla na dočasném „mechanismu solidarity“ pro řešení vysokých počtů žadatelů o azyl. Jeho návrh prý vyvolal ostrou diskusi šéfů států a vlád EU.

Další jednání s EU o zárukách k brexitu je možné, uvedla Mayová

„Ta diskuse byla velice vypjatá a já jsem během ní uvedl, že návrhy jsou pro nás nepřijatelné,“ uvedl premiér Babiš. „Není možné, aby o tom, kdo přichází do Evropy, rozhodovali pašeráci.“

„Není možné, aby některé země považovaly EU za bankomat, ze kterého mohou dostávat podporu na svůj hospodářský rozvoj, a zároveň odmítat princip solidarity v otázce migrace,“ řekl liberální belgický premiér.

Při debatě na summitu tak opět zněla slova o pokrytectví zemí, které přijímají unijní finance, využívají výhod společného prostoru volného pohybu, ale odmítají být solidární se státy na vnější hranici bloku, které jsou migrací zatížené. Státy jsou dlouhodobě rozdělené na východní země, které jakékoliv přerozdělování, či kvóty odmítají, zatímco západ by si přál odlehčení od migrační zátěže.

Došlo dokonce prý na vyhrožování ze strany belgických politiků, že pokud nebudou východní státy spolupracovat, měl by jim být omezen pohyb v Schengenském prostoru. Premiér Babiš takové výhružky označil za nesmyslné.

„Tím, že tvrdohlavě, opakovaně, systematicky odmítají prokázat aspoň minimální solidaritu, otevírají automaticky politickou debatu o schengenském prostoru, ve skutečnosti právě otevírají (otázku) jejich vlastního setrvání v schengenském prostoru,“ řekl belgický premiér Charles Michel s odkazem na země visegrádské čtyřky a jejich postoj k migraci. „To, co říkám, podporuje stále více a více lidí u (jednacího) stolu,“ dodal.

Zvrat nečekal téměř nikdo

Vzhledem k citlivosti celé otázky musí státy EU dospět ke konsensu, aby se neopakovalo přehlasování nesouhlasící menšiny, jak se stalo u plánu na jednorázové přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka v roce 2015.

Zasedání proběhlo překvapivě rychle a to i díky předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, který již dopředu avizoval, že má v plánu řídit debatu tak, aby byly rychle přijaty už v zásadě připravené závěry.

Zásadní zvrat v jakékoliv z projednávaných oblastí však nečekal téměř nikdo. Například v otázce migrační problematiky, kde se končícímu rakouskému předsednictví nepovedlo posunout otázku reformy unijního azylového systému, se Evropská rada pouze shodla, že musí nadále pokračovat v boji proti pašerákům a spolupráci se zeměmi, které migranti opouští.

Evropa proti Rusku. Prodloužíme mu hospodářské sankce, shodli se lídři

„Evropská rada upozorňuje, že počet zaznamenaných ilegálních přechodů hranic klesl na předkrizovou úroveň a že klesající trend pokračuje,“ stojí v závěrech z jednání Evropské rady. Státy by podle evropských lídrů měly zachovat ostražitost na všech dosavadních migračních trasách, především pak ve Středomoří.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz již při příchodu na páteční jednání řekl, že odmítá jakékoliv přerozdělování migrantů a EU podle něj nyní klade naději především do spolupráce se třetími zeměmi, přes které migranti do Evropy míří, tedy tzv. tranzitními státy. Podle něj by právě tento přístup mohl znamenat snížení celkového počtu přistěhovalců poté, co selhaly snahy o rozdělování migrantů podle kvót. Podobně se k migrační otázce staví i česká vláda.

„Podle nás je řešení migrační krize mimoevropské. Je to o dohodě s tranzitními státy a o Marshallově plánu pro africké státy,“ informoval novináře na tiskovém brífinku o posunech premiér Babiš.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...