15. června 2015 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nedělní bouřky v Česku vyvracely stromy a ničily střechy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Na jemnickém nebi byla k vidění hrozivá mračna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na jemnickém nebi byla k vidění hrozivá mračna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Stromy i střechy shazovaly nedělní večerní bouřky v Česku. Hasiči vyjížděli v několika krajích k desítkám případů, včetně zatopených sklepů či silnic i k rozvodněným potokům. Oznámili to mluvčí regionálních hasičských sborů. Hasiči mimo jiné také vytahovali dva lidi z auta uvázlého ve vodní laguně.

Kolem šesti desítek výjezdů měli večer hasiči na jihu Čech, k prvním případům začali vyrážet kolem 17:30. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice a čerpali vodu ze sklepů, a to většinou v okresech České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. V Týně nad Vltavou dokonce museli vytáhnout auto uvázlé v deště vytvořené laguně. Uvnitř byli dva lidé a sami se nemohli dostat ven. Zraněn naštěstí zřejmě nebyl nikdo.

V Pardubickém kraji zase hasiči jeli ke vzrostlé bříze, která spadla na zaparkovaný vůz v Pardubicích, nebo k rozvodněnému potoku v Kunčině na Svitavsku. Kromě toho odčerpávali vodu ze zatopených sklepů či podjezdů. Také Plzeňský a Ústecký kraj zasáhly bouřky, které navíc přinesly krupobití a přívalové deště. Třeba v Měděnci na Chomutovsku napršelo jen během jediné hodiny 55 milimetrů srážek, tedy 55 litrů na metr čtvereční.

Jižní Moravu opět trápily popadané stromy a větve, které ztížily provoz na silnicích. Vítr navíc poškodil střechu na fotbalovém stadionu na Vyškovsku. Hasiči vyjížděli asi k 30 událostem. Jihomoravský kraj je navíc jedním z regionů, které měly problémy kvůli bouřkám už v sobotu večer.

Také v Olomouckém kraji řešili hasiči v souvislosti s bouřkami zhruba třicítku případů. Nejvíce zásahů měli na Přerovsku, ale i na Olomoucku a Prostějovsku - především popadané stromy, nebo i uvolněné střechy. Třeba v Droždíně se uvolnila střecha na zemědělském objektu a v Olomouci - Hodolanech zase plechy na rodinném domě. V Olomouci - Hejčíně museli hasiči s pracovníky technických služeb preventivně strhnout sloup veřejného osvětlení, protože hrozilo, že spadne samovolně, a způsobí větší škody, nebo i zranění.

ČTK
  • 1Diskuse