1. září 2015 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

NEFF: Je třeba diskutovat o diskuzích. Pošleme je na veřejné záchodky?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Některé příspěvky online diskuzí jsou daleko za hranicí zákona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé příspěvky online diskuzí jsou daleko za hranicí zákona. | foto: Shutterstock

Pozvali mě v pátek do televize, že prý mám zkušenosti s diskusemi pod články na internetu. Abych neměl! Peru se s tou věcí od roku 1996, kdy jsem rozjel Neviditelného psa a udělal tu chybu, že jsem v něm zavedl diskuse. Tehdy se tomu říkalo Fórum, byla to samostatná stránka, každý na ni měl přístup a mohl tam blábolit, co chtěl. Zcela výjimečně vám přinášíme poslední slovo Ondřeje Neffa o diskuzích pod články na internetu. Až ho dočtete pochopíte, proč má zrušenou diskuzi.

To téma je aktuální dnes, protože nastala doba silných názorů.

Je těžké mít silný názor na ochranu bílých nosorožců, protože o nich musíte něco vědět. Právě tak neobstojíte stran konstrukce zaoceánských letadel. Ale na imigrační vlnu si vybuduje silný názor každý, a co lepšího, každý se svým silným názorem je přesvědčený, že ten druhý je idiot a darebák.

Do toho se vkládají politici, kteří objevili problém zasluhující silný názor: debaty pod politickými články. Internet má tu smůlu, že se ten prostor otevřel. Viděl bych jedno řešení pro seriózní webová periodika, jako jsou třeba Lidovky.cz. To řešení má ale tu nevýhodu, že by stálo peníze.

Místo toho, aby se politické články otevřely záchodkové publicistice, čtenáři by posílali svoje příspěvky editorovi a ten by je buď zařadil pod příslušný článek, nebo zahodil. V podstatě by to byly dopisy redakci. To je tradiční a velmi oblíbená novinová forma. Obrovskou tradici v tom má žurnalistika britská, dopis Timesům, to je pojem. Na uveřejňování čtenářských dopisů mají tištěné noviny málo místa. V internetovém periodiku je místa dost.

Myslím si, že takto moderované diskusní příspěvky by měly velký čtenářský ohlas. Dnes nemá smysl stránku komentářů vůbec otevírat – opakuji, komentářů pod politickými články, jelikož komentáře na odborných webech jsou obvykle přínosné, k věci, fundované. Pokud by komentáře byly moderované, začali by přispívat lidé schopní kultivované formulace.

Anketa

Měly by zmizet diskuze pod články na internetu?

ANO 526
NE 421

Těch je hodně, jenže se jim nechce zařadit se do zběsilého proudu záchodkových publicistů. Protože by tam byly argumentované a polemické články, lidi by je rádi četli a vedlo by to k vyšší kultuře politické polemiky. Jenže by se na to museli najmout moderátoři, anebo přinejmenším přidat na platu současným editorům, kteří zpravodajské weby živí.

Pak je tu ovšem ještě jiné řešení, a to jsem – částečně ironicky a žertem – navrhoval v té televizi: prostě komentáře pod články zrušit. V televizním zpravodajství taky neběží na spodku obrazovky proužek, kde by se vinul nepřetržitý proud sdělení typu „vy debilové, vemte vidle do ruky a děte kidat hnůj“. Pod tímto textem taky nenajdete přípodotek, odhalující moji nedostatečnou inteligenci. Proč má být proud takových komentářů pod stejným článkem na internetu? A že tam bude, na to vezměte jed, už brzy, až se objeví na Neviditelném psu!

Zrušme ten nesmysl a difamanty pošleme zpátky popisovat stěny na veřejných záchodcích. Proč jim dávat prostor na internetu?

ONDŘEJ NEFF
Najdete na Lidovky.cz