Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nejblíže do Sazky má Ulčák

Česko

Akcionáři Sazky hledají zájemce o vysočanskou arénu. Stát jim s problémy loterijní společnosti nepomůže

PRAHA Boj českých miliardářů o společnost Sazka se začíná vyjasňovat. Ve hře jsou v současné době tři nabídky: od Penty, loterijní společnosti Synot a E Investu Martina Ulčáka. Čtvrtou představí akcionářům příští týden Radovan Vítek, který je v současné době s pohledávkami kolem půl druhé miliardy korun největším věřitelem loterijní společnosti, jež se vinou výstavby vysočanské arény dostala do finanční pasti.

„Nabídky, které jsme obdrželi, jsou zatím tak nekonkrétní a občas i nejapné, že se jimi nebudeme zabývat,“ řekl LN šéf hokejového svazu a místopředseda ČSTV Tomáš Král. Zároveň však připustil, že nejblíže k dohodě má návrh Martina Ulčáka. „Mluví věcně a srozumitelně. Jeho nabídka navíc není postavena na tom, že by žádal o vlastnický podíl ve společnosti, nebo dokonce o stoprocentní převzetí Sazky,“ vysvětluje Král.

V podobném duchu se vyjadřuje i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, který zastupuje Autoklub České republiky.

„Akcionáři došli k tomu, že pouze Ulčák nabízí investici a spolupráci, a ne vlastnický podíl. To má váhu v rozhodování i u nás,“ vysvětlil pro LN Ječmínek.

Sazka aréna na prodej A co vlastně blízký přítel generálního ředitele Aleše Hušáka nabízí? Podle informací serveru Aktuálně. cz půjčí Sazce tolik, kolik bude potřebovat. A na oplátku získá domluvený podíl ze zisku v následujících deseti až patnácti letech. Sportovním svazům prý navíc garantuje minimálně dvě stě milionů ročně.

Ostatní dva zájemci podíl ve společnosti chtějí. Synot dvoutřetinový za pět miliard a Penta stoprocentní. Na oplátku garantuje 130 milionů sportovním svazům v následujících třiceti letech. „To je hrozně dlouhá doba a my nevíme, jaká bude inflace,“ nesouhlasí Ječmínek.

Ulčákova varianta má oproti ostatním i další velkou výhodu. Protože nejde o vstup do akcionářské struktury, nemuseli by s ní souhlasit všichni majitelé.

„Podle právního rozboru, který jsme si nechali vypracovat, nelze podle současných stanov prodat podíl v Sazce bez souhlasu úplně všech akcionářů,“ vysvětluje místopředseda Českého olympijského výboru. O Ulčákově návrhu, který by pravděpodobně jako jediný udržel v čele loterijní společnosti generálního ředitele Aleše Hušáka, by prý mohlo rozhodnout i představenstvo Sazky.

Pro jakou variantu se ale akcionáři nakonec skutečně rozhodnou, by mohlo být jasné už 12. ledna, kdy zasedá výkonný výbor ČSTV. Tedy pět dní před datem, které Radovan Vítek ohlásil jako poslední možné ke splacení jeho pohledávek. Pokud toho Sazka nebude schopna, je připraven podat insolvenční návrh.

Dvě věci jsou ale jisté již dnes. Sazka se zaprvé pokusí zbavit vysočanské arény, což akcionáři projednali na svém čtvrtečním zasedání a navrhují to prakticky i všichni potenciální investoři. Mezi zájemci o halu je podle vyjádření šéfa ČSTV Pavla Kořana v ČT jeden zahraniční a jeden český subjekt. Prý až za dvě miliardy korun.

A více než pravděpodobná je i druhá věc: stát rozhodně sportovním svazům a sdružením s dluhy Sazky nijak nepomůže.

„Stát nebude nijak kompenzovat hlavním akcionářům, zejména ČSTV, chyby v jejich rozhodování,“ řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého stojí za problémy Sazky nekompetentnost vedení ČSTV. „Sazka je privátní subjekt. Stát nebude nijak zasahovat do vyjednávání o změnách vlastníka či akcionářské struktury,“ vysvětluje místopředseda TOP 09, který kritizuje největší sportovní sdružení v zemi za to, že jeho aparát spolkne velkou část dotací mířících do sportu.

„Standardní rozpočet okresního výboru ČSTV se pohybuje kolem dvou milionů korun. Z těchto peněz jde ale zhruba 1,4 miliony na výplaty pro dva soudruhy, co si schovávají v šuplíku fotku Antonína Himla, a na sport v okrese jen 600 tisíc,“ vysvětluje ministr Kalousek. Ač se zástupci velkých sportovních svazů pokoušeli získat pro příští rok více peněz ze státního rozpočtu, zůstane model financování stejný. Argumentace funkcionářů, že Česko dotuje sport méně než ostatní státy Evropské unie, totiž podle ministra financí není správná.

„Česko je netypické tím, že svěřilo tělovýchovným organizacím zlaté vejce Sazka, aby se spolufinancovaly samy. Když ale vlastní nekompetentností o tyto miliardy přišly, nemají morální právo chtít další finance ze státního rozpočtu na platy funkcionářů,“ dodal Kalousek.

***

Sazka, vlastněná z 68 procent Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV), čelí problémům, které nejvíc plynou z nutnosti platit vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 arény. Kdo stojí o převzetí Sazky? Penta Společnost vlastnící sázkovou kancelář Fortuna přišla s nabídkou jako první. Do Sazky by vložila řádově miliardy korun a další garantované platby v řádu stovek milionů korun, za což by v loterijní společnosti získala stoprocentní podíl. Požaduje odchod dosavadního šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Radovan Vítek Podnikatel Vítek skoupil podstatnou část dluhopisů Sazky a hrozí jí insolvencí, pokud do 17. ledna nesplatí své dluhy. Společně s šéfem fotbalové Olomouce Josefem Lébrem je Vítek do Sazky ochotný investovat až tři miliardy korun. Pokud by loterijní společnost ovládl, usiloval by o prodej O2 areny a také o Hušákův odchod.

Synot Nabídka holdingu Synot je zatím nejvyšší. Za získání dvoutřetinového podílu nabízí pět miliard korun, zbývající akcie by zůstaly v držení současných akcionářů zastupujících sportovní svazy, které by měly během následujících pěti let získat 250 milionů korun ročně.

Martin Ulčák Podnikatel zastupovaný společností E invest údajně půjčí tolik, kolik bude Sazka k stabilizaci potřebovat. Nepožaduje žádný podíl, pouze garantovaný podíl ze zisku v dalších deseti až patnácti letech. Akcionáři by měli podle Ulčákova scénáře získat 200 milionů korun ročně.

Autor: