19. dubna 2011 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nejbohatší Ukrajinec koupil byt za 3,7 miliardy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov. | foto: ČTK

LONDÝN Nejbohatší Ukrajinec, podnikatel Rinat Achmetov, koupil v Londýně za 136 milionů liber (3,7 miliardy korun) nejdražší byt v Británii. Totožnost kupce potvrdil list Financial Times (FT).

Achmetov koupil v novém rezidenčním komplexu s výhledem na Hyde Park dva byty, které spojil v třípodlažní střešní byt s celkovou plochou 2300 metrů čtverečních. Do zařízení bytu Achmetov investuje dalších 60 milionů liber.

Nový luxusní rezidenční komplex nazvaný One Hyde Park v londýnské čtvrti Knighstbridge byl dokončen v lednu. Je projektem londýnských developerů Nicka a Christiana Candyho, kteří se spojili s premiérem Kataru.

Nejdražší byt v Británii má výhled na Hyde Park.

Podle Nicka Candyho se ve One Hyde Park prodalo již 45 bytů dohromady za 963 milionů liber (26,5 miliardy korun), když průměrná cena jednoho bytu činila 22 milionů liber.

Ovšem 136 milionů liber je zdaleka největší cena, jaká kdy byla v Británii za byt zaplacena. Deník The Guardian poznamenal, že za takové peníze si mohl Achmetov v nejlevnějším britském městě Burnley v hrabství Lancashire koupit 1564 domů.

Totožnost majitelů bytů ve One Hyde Park se úzkostlivě tají. Ale Achmetovova mluvčí potvrdila FT, že oligarchova holdingová společnost System Capital Management do londýnského komplexu investovala. Achmetovovo jmění se odhaduje na 16 miliard dolarů (270 miliard korun).

Byty ve One Hyde Park kupují prostřednictvím společností, které mají sídlo v zemích známých jako daňové ráje, především zahraniční zákazníci jako investici. Mezi známými kupci je například kazašský magnát Vladimir Kim a irský developer Ray Grehan.

Podle Candyho další investice pocházejí z Indie a Číny, stejně jako z Blízkého východu. Po nepokojích v poslední době v řadě arabských zemí hledají podle něj investoři z této oblasti "bezpečné místo pro své peníze".

Londýnské luxusní reality jsou vůbec v poslední době oblíbeným cílem pro zahraniční investory a jejich ceny od března 2009 tak vzrostly o 30 procent, tvrdí FT. K tomu prý přispělo i zvýšení cen za ropu a další komodity, které dále zvýšilo bohatství investorů z Ruska a dalších bývalých sovětských republik.

ČTK
  • 0Diskuse