Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejchytřejší knihovna

Česko

Kaplického chobotnice v Praze zatím nestojí, zato se otevírá jiná stavba budoucnosti. Vítejte v Národní technické knihovně, kde knihy samy najdou cestu na své místo

Nová budova Národní technické knihovny (NTK) v pražských Dejvicích byla slavnostně otevřena v symbolické datum 9. 9. 2009. Již během stavby bylo jasné, že půjde o architektonickou událost. Knihovna stojí na půdorysu zaobleného čtverce a je pojata jako technická učebnice. Spojuje v sobě moderní architekturu a netypická a inovativní technická řešení. „Chtěli jsme udělat kompaktní dům, který by byl srdcem kampusu a pumpoval energii do studentského života,“ říká Roman Brychta, jeden ze čtveřice architektů, kteří mají návrh na svědomí. Na první pohled se díky nové budově knihovna proměnila v supermoderní instituci, jež se snaží nebýt jen místem pro prosté půjčování knih. Tomu pomáhá její umístění do středu vysokoškolského kampusu ČVUT, její koncepce i systém poskytovaných služeb. Jaká je však nová NTK při podrobnějším zkoumání?

Budova zaujme už při pohledu zvenčí. Protože je knihovna centrem informací nejen okolních vysokých škol, ale i společným servisem pro různé technické vědy, nemá dům jasně určenou přední nebo zadní stranu. To je pro návštěvníky zprvu trochu matoucí. Lidé, kteří se tu chtějí sejít, si jednoduše nemohou dát sraz „u vchodu“. Ty jsou tu totiž celkem čtyři. Ten „hlavní“ má označení NTK1, a když jím vejdete dovnitř, ocitnete se ve volně průchozím a veřejně zcela přístupném parteru. Tady lze najít pobočku Městské knihovny Praha, výstavní galerii, prodejnu PC vybavení, univerzitní prodejnu odborné literatury a kavárnu s příznačným názvem Café Technika. Jménu odpovídá i její interiér, ale bohužel to, co funguje v knihovně, kavárně už moc nesvědčí. Strohé linie, kovové materiály a chladné barvy nevyvolají v člověku pocit útulnosti. Navíc se zdá, že možnost praktického využití mnohdy ustupovala snaze zachovat jednotný design. Židle a barový pult vypadají na pohled úžasně, ale sednout si k němu je utrpení, neboť si nemáte kde opřít nohy. Co se ale dá v kavárně vychválit do nebes, je výborná fair trade káva a milý personál. Je to také jedno z mála míst v Praze, kde dostanete točenou kofolu.

Lelkovat povoleno

Vedle kavárny sídlí návštěvnické centrum, kde se noví zákazníci NTK registrují a pak mohou jít dál do druhého patra budovy. Vejdete na jakési náměstíčko, kde je hlavní pult pro půjčování a vracení knih a informační panely. Díky nim se čtenář dozví, jak je to s prezenční a absenční výpůjčkou knih a kde vlastně knihu najít. Soudě podle několika prázdných regálů ve vyšších patrech knihovny, se v ní ještě nenachází takový počet svazků, jaký by měl. Výběr se tedy bude postupem času zřejmě zvětšovat. Už teď se ale v NTK nachází okolo 1,5 milionu svazků, což z ní dělá nejobsáhlejší pramen technické literatury v Česku.

Z náměstíčka pak můžete po schodech vystoupat do dalšího patra a po cestě si na nich přečíst, kolik kalorií jste spálili při chůzi nebo třeba kolik centimetrů jeden schod měří. Po celé budově jsou totiž rozmístěny grafické detaily jako kóty nebo piktogramy, které označují různé prostory a služby. Třetí až šesté nadzemní patro obsahuje studovny včetně noční, díky níž je knihovna otevřena nonstop, badatelnu historického fondu, plně vybavený konferenční sál a volný výběr knih. Architekti a designéři nové knihovny budovu navrhovali tak, aby v ní lidé chtěli trávit svůj volný čas. Jak potvrzuje Roman Brychta: „Mám rád prostor vnitřního náměstí. Nejste v knihovně, toto místo je k dispozici všem. Pobývat, seznamovat se, odpočívat, lelkovat je povoleno.“

Míst na odpočinek a lelkování je v knihovně opravdu hodně, v každém patře jsou velké stoly, spousty sedaček a pohovek. Oficiálně se uvádí 1 300 studijních a pět set relaxačních míst, takže se rozhodně nemůže stát, že by v knihovně někdo postrádal prostor.

Cílem ředitele knihovny Martina Svobody bylo, „aby provoz domu nestál víc, než za kolik se do něj nakoupí knížek“. S výsledkem může být spokojen, budova je navržena pro úsporný provoz, téměř se tak obejde bez klimatizace, je zde minimum vzduchotechnických rozvodů. V betonové konstrukci se akumuluje teplo díky proudění kapaliny, která v létě chladí a v zimě hřeje.

Samozřejmostí je nezbytné využití moderních informačních a komunikačních technologií i v rámci knihovního systému. V knihovně je ročně očekáván bezmála milion návštěvníků. Jestli se do její nové budovy budou čtenáři rádi vracet nejen s knihami, ukáže čas.

O autorovi| Markéta Lukášková, spolupracovnice Pátku

Autor: