6. srpna 2008 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Nejdražší bydlení je v Polsku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Srovnání cen rezidenčního bydlení v zemích Visegrádské čtyřky ukazuje, že nejdražší bydlení je v Polsku, naopak nejnižší ceny zaplatíte v Maďarsku.

Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu se v polovině roku 2008 ve Varšavě vyšplhala až na 2641 eur. Polská metropole si tak ve srovnání hlavních měst zemí Visegrádské čtyřky vysloužila označení nejdražší rezidenční destinace. Varšava si v poslední době – také díky vstřícnému postoji varšavského magistrátu – získává pozornost světových architektů např. Zahy Hadid, Normana Fostera či Daniela Liebeskinda. Právě posledně jmenovaný je autorem prestižní rezidenční výškové budovy s názvem Zlota 44, která na svých 54 patrech definuje ve středoevropském kontextu novou kvalitu luxusního bydlení.

Hned za Varšavou se umístila Praha s průměrnou cenou nového bydlení 2486 eur za m2. Česká republika hlásí dlouhodobě stabilní růst, v letošním roce v Praze maximálně o 8 %, v regionech nad 15 %. Slovensko ve srovnání se svými visegrádskými sousedy zaznamenalo nejvyšší nárůst cen rezidenčního bydlení jak v Bratislavě, tak v regionech.

Pomalá Budapešť
„Na rozdíl od Varšavy či Bratislavy je historické centrum Prahy pro výstavbu nových bytů nevhodné a staví se především v širším centru města (na Praze 3, 6 a 7) a samozřejmě na okrajích metropole,“ říká Pavel Smolka, residential agent českého zastoupení mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.

Na své visegrádské konkurenty však mocně dotahuje Bratislava, kde se průměrná cena nového bytu v polovině roku 2008 zvýšila na 2165 eur za m2.

Oproti minulému roku došlo ke zvýšení cen rezidenčního bydlení v průměru o 23,9 %. Jde ve srovnání s dalšími metropolemi Visegrádu o nejvyšší meziroční nárůst cen nového rezidenčního bydlení.

„Důvodem takového nárůstu cen jsou především vyšší náklady na development a poptávka po novém bydlení v Bratislavě,“ říká Michal Padych ze slovenské pobočky King Sturge. Nejnižší průměrné ceny rezidenčního bydlení jsou v Budapešti a pohybují se okolo 1290 eur za m2. Oproti minulému roku vzrostly ceny o pouhé 2,1 %.

Rychlé Polsko
Stejně jako v případě hlavních měst, také polské regiony vychází ve srovnání v rámci tzv. Visegrádu jako v průměru nejdražší.

Za metr čtvereční nového bydlení zaplatíte v Polsku mimo hlavní město přibližně 2363 eur. Ceny bydlení v Polsku však zřejmě dosáhly už historického maxima a v prvním pololetí roku 2008 začaly v některých velkých polských městech (například v Gdaňsku o 3 % a v Krakově o 2,5 %) ceny nových bytů mírně klesat.

Na druhém místě se i v této kategorii umístila Česká republika, kde je možné získat nové bydlení mimo hlavní město v průměru za 1407 eur za m2. Na Slovensku stojí bydlení v regionech v průměru 1404 eur za m2.

Skokan roku
Na Slovensku ceny bydlení v regionech rostou nejrychleji ze všech zemí tzv. Visegrádské čtyřky – v průměru dokonce o téměř 30 procent.

„Nejrychleji rostoucím slovenským městem byly Košice a Prešov, kde došlo k meziročnímu nárůstu cen o 32 %,“ doplňuje Michal Padych ze slovenské pobočky King Sturge. Nejnižší průměrné ceny regionálního bydlení hlásí opět Maďarsko, kde nové bydlení stojí asi 891 eur za m2.

„Skokanem roku 2008 se stane Slovensko, kde očekáváme silný růst cen na rezidenčním trhu. V Bratislavě meziročně do 10 %, ve slovenských regionech pak nad 15 %. Stejně silný růst čeká i české regiony (opět nad 15 %), v Praze počítáme s růstem mírnějším, kolem 8 %.“ říká Ondřej Novotný, analytik české pobočky King Sturge. Ceny nového bydlení v Polsku podle něj dosáhly pomyslného stropu – buď na této úrovni zůstanou, nebo dokonce mírně poklesnou. „Růst polského trhu očekáváme do 2 %. Stejně malý růst pravděpodobně zaznamená také Maďarsko,“ dodává.
  • 0Diskuse