31. května 2010 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Dobrá chuť

Nejexkluzivnější podnik New Yorku je v Harlemu, místo stojí statisíce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Exkluzivní restaurace Rao's v newyorském Harlemu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exkluzivní restaurace Rao's v newyorském Harlemu | foto: Reprofoto

NEW YORK Nemožné. Tímto slovem lze nejlépe vystihnout snahu dostat se do nejvíce exkluzivní newyorské restaurace Rao's. Nenápadný podnik s italskou kuchyní ve východním Harlemu má jen kolem deseti stolů a každý z nich někomu patří. Do restaurace se tak lze takřka výhradně dostat jen na pozvání některého z majitelů místa. Výjimkou jsou nepříliš časté aukce, díky nimž zájemce s několika tisíci přebytečnými dolary může zasednout u vysněného stolu.

Jedna taková skončila na serveru eBay minulý týden. Její vítěz za možnost najíst se v restauraci, kde odmítli třeba zpěvačku Madonnu, zaplatil vyvolávací cenu 5000 dolarů (přes 100 000 korun). Výtěžek získá Národní nadace Američanů italského původu. Aukce měla původně trvat až do 2. června, nakonec ale z neznámého důvodu skončila dříve po jednom příhozu.

"Je to opravdu ojedinělá příležitost pro mnoho z lidí mimo malý okruh štamgastů v Rao's," uvedl organizátor aukce v jejím popisu. "Vážně pochybuji, že široká veřejnost bude mít tuto příležitost znovu," dodal.

Loni v prosinci se ale například místo v restauraci dražilo také, cena nakonec skončila na více než 3000 dolarech.

Úspěšnému dražiteli to ale zřejmě vadit nebude. Ocitne se totiž v podniku, kam se jen tak někdo nepodívá a pokud ano, tak to většinou znamená, že přinejmenším v newyorském světě něco znamená. Restaurace se přitom nachází v Harlemu, kam jinak newyorská smetánka nezavítá, má otevřeno jen od pondělí do pátku a její interiér je poněkud nemoderní.

Vítěz aukce si jej bude moci prohlédnout 27. července. U některého z ostatních stolů možná bude sedět některá z hollywoodských hvězd či vysoce postavení manažeři. Mezi hosty ale údajně přinejmenším v minulosti nebylo příliš vzácné potkat například i členy mafie.

"Uvidím, co se dá dělat," řekl majitel Clintonovi

Sláva restaurace vařící domácí italskou kuchyni podle údajů na její webové stránce začala v roce 1977, kdy jí New York Times věnovaly nadšenou recenzi z pera kritičky Mimi Sheratonové, a prozradily tak nejlépe střežené tajemství města milionům čtenářů.

Podnik, jenž do té doby desetiletí fungoval jako restaurace pro místní lidi, postupně získal auru nedostupnosti. Na své štamgasty nezanevřel, právě oni dnes většinou drží trvalé rezervace na nevelký počet stolů.

Současný spolumajitel restaurace Frank Pellegrino, který je také filmovým i televizním hercem poměrně často obsazovaným do rolí gangsterů, si u hostů váží především loajálnosti. Hvězdný ani jiný status zájemce o rezervaci na něj naopak dojem nedělá.

"Uvidím, co se dá dělat," řekl prý podle deníku New York Post kdysi nevzrušeně bývalému americkému prezidentu Billu Clintonovi. Nakonec se ale prý Clinton i s manželkou v restauraci najedl.

Lidovky.cz, ČTK