Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejhorší bylo vysvětlit odsun manželkám, vzpomíná sovětský generál

Česko

  17:51
PRAHA - Odchod byl přirozený, spravedlivý proces, říká v rozhovoru pro LN generál Eduard Vorobjov, který k nám sovětská vojska přivedl, aby je nakonec i odvedl.

Podle údajů parlamentní komise bylo před zahájením odsunu na československém území 73 500 sovětských vojáků, 16 911 příslušníků jejich rodin a dalších 23 010 civilních zaměstnanců. foto: Dana Kyndrová

V noci na 21. srpna 1968 kapitán Eduard Vorobjov převedl svou motostřeleckou rotu přes československé hranice a rozbil v lesích u Domažlic vojenské ležení. Po téměř třiadvaceti letech se vrátil, aby se stal absolutně posledním sovětským vojákem, který naše území opustil. Jako generál.

* LN Jaké pokyny "shora" jste dostával?
Když mne jmenovali velitelem Střední skupiny vojsk, přijal mne prezident Michail Gorbačov. Už vůbec nehovořil o bojové přípravě, ale spíš o chování vojáků. Chtěl, abychom neprovokovali obyvatele Československa. Poslal mne velet vojsku, které stojí de facto na hranici se západním nepřítelem, a říkal mi, abychom se hlavně chovali slušně. Bylo jasné, že se něco chystá.

* LN Nastaly prudké změny v chování z naší strany po listopadu 1989?
Ochlazení. I mezi mými vojáky vládlo napětí. Hlavně v novinách na nás útočili. Vytvořil jsem speciální skupinu, a jak nás někdo z něčeho obvinil, snažil jsem se to vyjasnit. Jednou jsme pozvali novináře do našeho vojenského městečka. Přijelo jich obrovské množství. Nejdřív byli takoví opatrní, ale pak s námi v klidu popili čaj. Nakonec jsme měli skvělé vztahy. Především s komisí, kterou vedl Michael Kocáb. Byli v ní i dost agresivní lidé, kteří neustále hledali sklady chemických zbraní či jiné nebezpečné věci. Měli takové kruté výrazy ve tvářích.

Generál Eduard Vorobjov (vlevo) se na kbelském letišti loučí se zmocněncem pro odchod vojsk Michaelem Kocábem

* LN Mrzelo vás, že musíte odejít?
Ne. Byl to přirozený, spravedlivý proces, ke kterému dalo pokyn naše politické vedení. Řeklo, že vstup vojsk do Československa v roce 1968 bylo rozhodnutí chybné a neopodstatněné. Na druhou stranu jsem to neměl lehké. Nejhorší bylo vše vysvětlit rodinám důstojníků.

* LN Myslíte manželkám?
Voják se podřizuje příkazu. Manželka nikoliv. Manželka se chová velmi svobodně. Přes 50 procent důstojníků nemělo v SSSR žádné bydlení. Kromě toho, předtím vybuchla černobylská elektrárna. Některé jednotky měly být přesunuty do Běloruska a na Ukrajinu, další na Sibiř… Ženy si vytvořily své výbory a poslaly své představitelky za vlastní peníze, aniž mne musely žádat o dovolení, na místa, kam měli být posláni jejich muži. Pátraly, jaká tam je radiace. Nakonec jsem já jako hlavní velitel musel přesvědčit nejvyšší velení v Moskvě, aby jedno z míst plánované dislokace změnilo. Ženy tam našly zvýšenou radiaci a odmítly tam jít. Nemohl jsem jim to nařídit. Jednou mi volal ministr obrany z Moskvy a můj podřízený mu řekl, že jsem mezi vojáky. Tak si mne nechal sehnat a říká: "Co děláš pořád mezi vojáky, prosím tě?" Já mu vysvětloval, že 90 procent své pracovní doby musím jezdit po posádkách a odpovídat na nejnepříjemnější otázky, které zadávají hlavně ženy.