Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejlépe se prý žije v Říčanech, nejhůře zase v Orlové

Česko

  10:00
Nejlepší životní podmínky mají ze zhruba dvou stovek obcí s rozšířenou působností Říčany, které dokonce předběhly blízkou Prahu. Nejnižší je naopak kvalita života v Orlové na Karvinsku. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavila společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Index porovnává dostupná data o zdraví, životním prostředí, službách či materiálních podmínkách v obcích.

Pohled na centrum Říčan přes Mlýnský rybník. foto: wikimedia.org

KDE SE ŽIJE NEJLÍP A KDE NEJHŮŘ

1.Říčany

2. Praha

3. Černošice

4. Třeboň

5. Trhové Sviny

6. Beroun

7. Brandýs nad L. – St. Boleslav

8. České Budějovice

9. Hustopeče

10. Turnov

197. Odry

198. Broumov

199. Podbořany

200. Havířov

201. Žatec

202. Litvínov

203. Most

204. Vítkov

205. Karviná

206. Orlová

Na nejvyšších příčkách žebříčku jsou kromě Říčan další obce z okolí hlavního města, sama Praha je na druhém místě. Vysoko jsou i některé jihočeské obce nebo Brno a další obce na jihu Moravy. „Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky,“ sdělil jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Naopak nejspodnější příčky obsadily především obce z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. „Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ uvedl Havránek. Oba kraje jsou dlouhodobě regiony s nejvyšší nezaměstnaností v Česku. V květnu činil celorepublikový průměr podílu nezaměstnaných tři procenta, kdežto v Moravskoslezském a Ústeckém kraji téměř pět procent.

Index kvality života byl podle Deloitte sestaven na základě zhruba tří desítek proměnných. Jsou mezi nimi třeba úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělávání nebo mezilidské vztahy - například ve formě místních spolků. „Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností doplnil Pavel Šiška z oddělení poradenství Deloitte.

Autor: